Kredyty w Euro coraz tańsze

Osoby mające kredyty w walutach obcych mogą mieć powody do zadowolenia. Jak donosi portal rp.pl – koszt kredytu w euro jest najtańszy w historii. Polski złoty od pewnego czasu systematyczne się umacnia. Co więcej, stopa referencyjna 3-miesięczna EURIBOR, która jest jednym z elementów bazowych oprocentowania kredytów w walutach, osiągnęła najniższy poziom w historii.

Wszystkie te procesy budzą zadowolenie polskich kredytobiorców zadłużonych w euro. Podobnie ma się sprawa z frankiem szwajcarskim – niski poziom stawki LIBOR/CHF również ma wpływ na spadek miesięcznej raty w tej walucie, jednak różnica nie jest aż tak znacząca, niż to ma miejsce w przypadku euro. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, Polacy posiadają kredyty we frankach i euro łącznie na kwotę 181 miliardów złotych (dane na koniec lipca 2012 r.), co oznacza, że wartość kredytów mieszkaniowych w tych walutach stanowi ponad połowę wszystkich udzielonych kredytów. I choć kurs EUR/PLN jest wyższy niż w styczniu 2011, kiedy to zaciąganie kredytu w euro było u szczytu popularności, łączne oprocentowanie jest niższe – za taki stan rzeczy odpowiada spadek wspomnianej stopy referencyjnej EURIBOR.

Klienci kredytów w euro płacą w tym momencie ratę niższą o prawie 400 zł. Niestety, aby w pełni zrozumieć sytuację, należy wziąć pod uwagę również wahania waluty w ostatnich miesiącach. Aktualne saldo zadłużenia dla kredytu w euro przekracza wyjściową kwotę o ponad 14 procent i to mimo prawie dwuletniego spłacania kredytu – wyjaśnia Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus. Mniejszą ulgę dla domowych budżetów oznacza najniższy od 14 miesięcy kurs CHF/PLN. Rata kredytu we franku szwajcarskim jest niższa niż w przypadku klientów złotowych, ale różnica jest mniejsza niż w przypadku zobowiązań zaciągniętych w euro. Obecnie wynosi niewiele ponad 100 złotych mniej niż rata kredytu złotowego wziętego w analogicznym okresie, jednak saldo zadłużenia jest znacząco większe.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: Bartosz Kosiński, Zdjęcie: Postbank