Kredyty hipoteczne w 2013 roku

W bieżącym roku – jak podaje portal www.ekonomia24.pl , przewidywany jest spadek liczby osób zainteresowanych zaciagnięciem kredytu hipotecznego. Sytuację tę powodują przede wszystkim strach przed utratą pracy i obniżką zarobków oraz spadek WIBORU, który z kolei ma znaczny wpływ na zdolność kredytową.

Deweloperzy stoją na stanowisku, iż to banki będą dyktowały warunki na runku nieruchomości – to od ich skłonności do udzielania kredytów pod zastaw nieruchomości zależeć będzie sprzedaż mieszkań. Analitycy dodają, iż mieszkania powinny kosztować w granicach 120 -150 tysięcy, by młodych było na nie stać.

Specjaliści dodają, iż w I kwartale 2013 banki przewidują znaczne zaostrzenie polityki w kredytach mieszkaniowych oraz silnego ograniczenia popytu na te produkty. Średnia marża dla kredytów zlotówkowych wzrosła od października 2012 do stycznia 2013 z 1,53 do 1,59 punktów procentowych. Z siedemnastu banków, które zostały uwzględnione w badaniu, w ciągu ostatnich trzech miesięcy siedem podwyższyło marże, a cztery z kolei zwiększyły prowizje.

Banki są coraz bardziej kreatywne w poszukiwaniu dodatkowych wpływów w różnych miejscach oferty kredytowej. Klienci winni więc ze zwiększonym zainteresowaniem oraz uwagą analizować dodatkowe opłaty związane z udzielonym zobowiązaniem. Warto dodać, iż jedną ze zmian – na co klienci powinni zwrócić szczególna uwagę przy wybieraniu najlepszej oferty kredytu hipotecznego jest wprowadzenieprowizji za dodatkową spłatę kredytu.

 

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: H.Mikulska / Kredito24     Zdjęcie: Günter Rehfeld  / Pixelio.de