Kredyt na święta zaciągajmy z głową

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę doradczą PwC (wyniki opublikował portal www. gospodarka.dziennik.pl), coraz mniej kredytobiorców zwraca uwagę na cenę pożyczki przy zaciąganiu kredytu konsumpcyjnego. Klienci polskich banków nie potrafią również we właściwy sposób ocenić warunków spłaty pożyczki i biorą pod uwagę jedynie nominalne oprocentowanie danego kredytu.

Według Jarsoława Sadowskiego, głównego analityka Expandera, o tym czy kredyt jest drogi, czy nie decyduje wiele czynników, nie tylko oprocentowanie. Jednym z czynników jest np. prowizja, która może wynosić nawet 10% i kredytobiorca musi ją opłacić przed lub w trakcie uruchamiania kredytu. Banki stosują również takie sztuczki  jak manewrowanie prowizją czy oprocentowaniem nominalnym, aby zachęcić potencjalnych klientów. Bardzo często zdarza się również, że banki, obniżają oprocentowanie kredytu, ale w zamian klient musi wykupić polisę ubezpieczeniową, co w rzeczywistości zwiększa koszt spłaty pożyczki.

Zmiana wysokości prowizji oraz oprocentowania nominalnego to jeden z ulubionych trików stosowanych przez banki. Kilka miesięcy temu kredyt bez odsetek, ale za to z wysoką prowizją oferowany był przez Polbank. Z kolei PKO BP reklamuje Mini Ratkę bez prowizji w zamian podwyższając o kilka punktów procentowych oprocentowanie minimalne.

Eksperci radzą, by przy wyborze kredytu sugerować się rzeczywistą roczną stopą oprocentowania, gdyż zawiera ona wszystki koszty związane z obsługą kredytu. Poza tym, każdy bank jest zobligowany, aby wyliczyć ją przed podpisaniem umowy kredytowej i poinformować o niej klienta.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: M.Wojdaszko / Kredito24, zdjecie: Rolf / pixelio.de