Kredyt na rachunku bieżącym – dla przyjaciół debet

Badania wskazują jednoznacznie – Polacy nie potrafią oszczędzać. Aż 48% rodaków przejada całą swoją miesięczną pensję, nie odkładając na bok ani złotówki. Dlaczego tak się dzieje? Współczesny świat jest dla wielu ludzi gonitwą, w której główne punkty na mapie codzienności to dom i miejsce pracy;  Ich rzeczywistość to tak naprawdę życie od piątku do piątku, od wieczora do wieczora, w której nie ma absolutnie czasu na martwienie się o przyszłość, szczególnie tę odległą. Liczy się tylko, by dzisiaj, tu i teraz, mieć za co kupić jedzenie i opłacić czynsz, raz w miesiącu pozwolić sobie na seans w kinie z partnerem, a na gwiazdkę móc kupić drobny prezent najbliższym.  Z jednej strony ma to z pewnością swoje źródło w polskiej mentalności, z drugiej – istotne okazuje się również podłoże czysto ekonomiczne. Opracowanie jednej ze światowych firm badawczych, Knight Frank, wskazuje, że najgorzej żyje się młodym ludziom w Hong Kongu i… Warszawie. Większość pensji pochłaniają bieżące wydatki, w związku z czym pracownicy nie mają możliwości odkładać środków finansowych na przyszłość. Niemcy mogą zaoszczędzić co miesiąc nawet 60% swoich pensji, Polakom często nie starcza do pierwszego.

Niespodziewane wydatki?

Niespodziewane wydatki?Problem pojawia się wtedy, gdy na drodze stają nieprzewidziane zdarzenia losowe, czy to radosne, czy smutne. Takie, które wymagają wyłożenia gotówki, i które stają się pilniejsze od wszystkich pozostałych zobowiązań, spędzając sen z powiek. To moment, w którym Ci mniej zapobiegliwi, którzy nie mają żadnych oszczędności, zaczynają rozpaczliwie szukać rozwiązań. Bardzo często wystarczy zapożyczyć się u rodziny czy najbliższych znajomych, jednak nie zawsze jest to najlepsza droga. Przecież przyjaciel może być w podobnej sytuacji, a babcia z dziadkiem mają swoje wydatki i niską emeryturę.

Obok szybkiej pożyczki internetowej od zaufanego podmiotu finansowego, czy kredytu konsumpcyjnego udzielanego przez bank, rozwiązaniem może być debet.

Debet, agent do spraw specjalnych

Debet to coś, o czym wszyscy słyszeli, ale niewiele osób wie, z czym dokładnie się on wiąże i jakie konsekwencje ponosi ten, kto z niego skorzysta. Debet nazywany jest również kredytem na rachunku bieżącym. To opcja, która pozwala uniknąć zaciągania dodatkowych zobowiązań z kolejnymi podmiotami, świadczącymi usługi finansowe. I, co ważne, dostępna jest w zasadzie automatycznie, dla wszystkich posiadaczy kont indywidualnych, ale i firmowych, w większości banków. Warto podkreślić, że narzędzie to staje się coraz bardziej popularne – według ostatnich danych już co dziesiąta złotówka w Polsce pożyczana była w ten właśnie sposób. Ma to związek z kolejnymi obostrzeniami i limitami w przyznawaniu kredytów gotówkowych, a także w ograniczaniu limitów na kartach kredytowych. Debet zaciągnąć łatwiej.

By debet był postrzegany jako bezpieczne narzędzie finansowe, które pomoże przetrwać trudny czas, a nie stanie się generatorem dodatkowych kosztów, kłopotów i nieporozumień, warto przyjrzeć się mu bliżej. Zrozumienie zasad funkcjonowania, podobnych dla większości banków, pozwoli podejść do tej pomocy finansowej w sposób zdroworozsądkowy i przemyślany.

Mniej niż zero

By zrozumieć pojęcie debetu, najlepiej odnieść się do najprostszej jego definicji. To nic innego jak z góry Mniej niż zerookreślona maksymalna kwota, która jest do dyspozycji klienta poza dostępne na rachunku środki. Krótko mówiąc, jest to suma, o którą można przekroczyć stan konta.  Dużo zależy od rodzaju konta. Jednak nie tylko od tego – bank ocenia zdolność kredytową swoich klientów na podstawie ich wpływów na konto z ostatnich kilku miesięcy. Bardzo często maksymalne saldo dostępnych środków finansowych to równowartość dwukrotności miesięcznego wynagrodzenia. Zazwyczaj banki dają możliwość wypłaty tej dodatkowej kwoty wielokrotnie – po spłacie debetu następuje jego automatyczne odnowienie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to zobowiązanie pozbawione dodatkowych kosztów. Jak każdy kredyt, również ten, należy spłacić, dodając do kwoty zobowiązania określoną część w postaci odsetek. Co odróżnia debet od kredytu gotówkowego czy pożyczki? Przede wszystkim fakt, że jest on bezpośrednio powiązany z kontem bankowym. Konsekwencja tej cechy jest prosta – każdy wpływ, czy to wynagrodzenie, czy dokonana wpłata, automatycznie spłaca debet. Nie można zapominać o naliczanych odsetkach. Ich wartość również waha się w zależności od rodzaju rachunku, którego jest się właścicielem, jednak, uśredniając, oprocentowanie wynosi zwykle 10-20% kwoty, która pozostała do spłaty. Na oddanie zaciągniętego zobowiązania bank daje zazwyczaj trzydzieści dni.

Debetowe plusy i minusy

To rozwiązanie ma dużo zalet. Przede wszystkim dostępne jest zawsze wtedy, gdy potrzeba jest pieniędzy. Nie trzeba się więc planować wizyty w banku, umawiać się na spotkanie z przedstawicielem w celu podpisania kilkunastu stron przeróżnych regulaminów i załączników. Wystarczy dokonanie transakcji – wydanie pieniędzy na cel, na który są one potrzebne. Zrealizowanie przelewu czy też zapłacenie za jakiś towar bądź usługę kartą płatniczą – bez żadnych dodatkowych komplikacji. Ułatwieniem jest również sposób spłaty – zautomatyzowanie procesu sprawia, że jeśli tylko klienci mają stałe wpływy na swoim koncie, pożyczona od banku kwota spłaci się w zasadzie sama.

Debetowe plusy i minusyMoże to być jednak wadą – co bardziej rozrzutni mogą stracić kontrolę nad własnymi finansami i na początku kolejnego miesiąca bardzo zdziwić się, że na koncie widnieje pomniejszona o spłatę debetu kwota wynagrodzenia. Trzeba również bardzo uważnie czytać umowę, w której bank określa wszystkie warunki związane z debetem. Może się bowiem okazać, że saldo debetowe jest równie duże co odsetki za każdą złotówkę, którą pożyczamy. Czasem warto jest dopytać o tak zwany minidebet – umowną kwotę, o którą można przekroczyć stan konta, znacznie mniejszą od tej maksymalnej. Na całkowity limit trzeba zwrócić szczególną uwagę, jeśli korzystamy z płatności bezdotykowych. Karty PayPass są bardzo wygodnym narzędziem, jednak ich zgubienie może spowodować, że nie tylko w mgnieniu oka stracimy środki dostępne na naszym koncie, ale możemy mieć również do spłaty zaciągnięty kredyt na rachunku bankowym, jeśli niewystarczająco szybko zablokujemy zgubioną kartę.

Jaki z tego wniosek? Po pierwsze – warto oszczędzać. Nawet najmniejsze kwoty odkładane regularnie na konto oszczędnościowe czy też do przysłowiowej skarpety, pozwolą zabezpieczyć się na przyszłość i uniknąć sytuacji, w których życie zmusza do natychmiastowego zaciągania zobowiązań. Po drugie, zanim podejmie się decyzję o wejściu w debet, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, zapoznając się jednocześnie z warunkami określonymi przez bank dla danego konta. Być może bardziej opłacalnym rozwiązaniem okaże się zaciągnięcie szybkiej i bezpiecznej pożyczki internetowej w Kredito24? To opcja, przy wyborze której również nie trzeba wychodzić z domu, by błyskawicznie otrzymać potrzebną kwotę. Po trzecie, nie wolno zapominać, że każde zobowiązanie, bez wyjątku, trzeba spłacić w terminie, by koszty czy to kredytu czy pożyczki nie przewyższyły pobranej kwoty.