Kredyt hipoteczny wyłącznie w złotówkach?

Młodzi-z-długami

Wraz z 1 lipca, banki nie mogą udzielać kredytów hipotecznych w obcych walutach- euro, czy franku szwajcarskim. Tym samym kredyt będzie mógł być zaciągnięty wyłącznie w walucie, w której się zarabia. Rada Polityki Pieniężnej tłumaczy taką decyzję względami bezpieczeństwa, natomiast wielu analityków podkreśla, że taka zmiana będzie wyłącznie korzystna dla budżetu państwa.

 

Cześć ekonomistów zauważa, że taka decyzja może być spowodowana chęcią zasypania deifcytu budżetowego. Do tej pory to Klient miał szansę decydować o tym, w jakiej walucie chce zaciągnąć kredyt hipoteczny. Teraz wybór został narzucony przez państwo.

 

Jak podkreśla Jan Bolanowski, w felietonie dla finanse.wp.pl , wprowadzanie tego rodzaju ograniczeń przyczyni się znacznie do ograniczenia samodzielnego myślenia obywateli, którzy w sytuacji kryzysowej zaczną ponownie prosić o wsparcie finansowe ze strony państwa. Co więcej, zauważa, że Polacy nie będą potrafili racjonalnie gospodarować swoimi wydatkami.

 

Autor felietonu podkreśla także, iż Polacy pracujący poza granicami kraju, będą mieli utrudnioną możliwość zakupu nieruchomości w ojczyźnie. W przypadku osób zarabiających w funtach, będą mogli skorzystać wyłącznie z usług jednego banku, który oferują taką usługę. Z kolei pracownik zarabiający w norweskich koronach, nie będzie miał możliwości zaciągnięcia kredytu, gdyż żaden z banków prosperujących na terenie Polski nie oferuje takiego serwisu.

Interesuje Cię pożyczka w Internecie? Sprawdź artykuły o rynku finansowym na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24    Zdjęcie:Jorma Bork/ Pixelio.de