Kredito24 edukuje: Jak odpowiedzialnie zaciągnąć pożyczkę?

W ostatnich miesiącach media rozpisują się na temat działania firmy Pomocna Pożyczka, która oferowała pożyczki bez zabezpieczenia. Okazuje się, że działania firmy były zgodne z prawem, a ponad 60 tys. osób zostało oszukanych.  Jak zatem zarysowuje się system działania tej instytucji?  Czy rynek pożyczkowy w Polsce powinien zostać uregulowany oraz czego powinny dotyczyć nowe przepisy?

Nieuczciwe praktyki

W przypadku Pomocnej Pożyczki, firma wymagała dokonania opłaty, których koszt kształtował się w granicach 5- 10 proc. zobowiązania. Jednakże uiszczenie opłaty nie gwarantowało przyznania pożyczki określonym osobom. Pomimo ujawnienia tej i innych spraw, Polacy nadal niechętnie zapoznają się z profilem instytucji, w której zamierzają się zapożyczyć. Należy w tym miejscu podkreślić, iż mechanizm pracy tej firmy wzbudza negatywne komentarze ze strony mediów, jak i konsumentów. Serię afer instytucji finansowych w Polsce zapoczątkowała sprawa Amber Gold, która w 2012 roku ogłosiła upadłość- tym smaym wypowiadając klientom umowy depozytów towarowych. W tym czasie przedsiębiorstwo zdążyło wyłudzić niemal 130 milionów złotych. Jednakże to nie jedyna tego typu sprawa. Okazuje się, że również na rynku finansowym nie brak finezji w coraz to częstszym zastawianiu pułapek na łatwowiernych Klientów liczących na szybką pomoc finansową lub osiągnięcie znacznych profitów, jak najmniejszym kosztem. Taka sytuacja miała również miejsce w przypadku osób, które zaciągały zobowiązania w ramach usług firm oferujących usługi wspomagające na rynku finansowym, a następnei trafiały w sidła tak zwanych „inwestorów“. Podpisując umowe pożyczki, Klienci decydowali się na poręczenie swoim podpisem dokumentu sprzedaży mieszkania- celem spłacenia odsetek za wcześniejszą pożyczkę. Następnie odsprzedawały swoje nieruchomości niemal za bezcen- tymczasem inwestor przejmowął resztę środków. Jak zatem uniknąć sytuacji, w której Konsumenci nie dość, że tracą oszczędności życia,  dodatkowo stają się ofiarami spirali zadłużenia?

Odpowiedzialne pożyczanie

Szeroko zakrojoną działalność edukacyjną prowadzi Związek Firm Pożyczkowych, do którego przynależy firma Kredito24. Głównym zadaniem organizacji jest wypracowanie praktyk i zasad etycznych odpowiedzialnego pożyczkowania w Polsce, jak również edukowanie Polaków na tematy finansowe. W tym celu, nasza marka podjęła współpracę z portalem www.infofinanse24.pl , za pośrednictwem którego poruszane sa najbardziej problematyczne kwestie odnoszące się do tematyki ekonomiczno- gospodarczej. Więcej na temat odpowiedzialnego pożyczania oraz sposobów na uniknięcie spirali zadłużenia przeczytasz a stronie http://www.infofinanse24.pl/ekspert-radzi/jak-nie-wpasc-w-petle-zadluzenia . Choć w ostatnich latach coraz częściej nagłaśnia się afery finansowe- a to z kolei powinno stanowić swego rodzaju ostrzeżenie przez podobnymi firmami, nadal wiele osób nie wie , czym się kierować przy wyborze instytucji pozabankowej. Przede wszystkim należy zapoznać się z charakterem działalności danej firmy. Powinno się zwrócić szczególną uwagę na opinie na temat danej instytucji oraz, jeśli jest taka potrzeba, zweryfikować informacje o firmie w ofpowiednich organach. Kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to stosowane opłaty dodatkowe. Warto więc zweryfikować kilka ofert znajdujących się na rynku i porównać zaoferowane oprocentowanie i koszta , które później wpłyną na całościowy koszt pożyczki.

Regulacje prawne pożyczek

Rząd zamierza uregulować rynek pożyczek w Polsce. Nowe przepisy będą głównie dotyczyć kwestii stosowania opłat, kitórych wartość nie będzie mogła przekroczyć 25 proc. całkowitej kwoty kredytu konsumenckiego oraz 30 proc. kredytu konsumenckiego w stosunku rocznym. Jak wypowiada się w rozmowie z Polską Agencją Prasową Katarzyna Małolepszy, manager Kredito24- takie rozwiązanie niekoniecznie musi być najlepszym- zarówno dla Konsumentów, jak i samych firm pożyczkowych. Podkreśla, iż może się to w dużej mierze przyczynić do eliminacji z rynku mikropożyczek, a na ich miejscu pojawi się tak zwana „szara strefa“, tj. zostanie umocniona działalność lombardów oraz pożyczek sąsiedzkich. Jednocześnie zwraca uwagę na fakt, iż koszta, które ponoszą firmy pożyczkowe są znacznie wyższe od tych ponoszonych przez banki ( co wiąże się przede wszystkim z kosztami windyklacyjnymi.)