Kraje mlekiem, miodem i ofertami pracy płynące…

Od jakiegoś czasu aktywnie szukasz pracy, ale nie możesz jej znaleźć? A może praca, którą masz Ci nie odpowiada i chcesz znaleźć bardziej atrakcyjną, która da większe możliwości rozwoju oraz będzie lepiej płatna? Jeżeli nie widzisz dla siebie przyszłości w Polsce, powinieneś rozważyć wyjazd za granicę i podjęcie pracy na obczyźnie. Taki wyjazd należy jednak zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem i się do niego przygotować, gdyż w przeciwnym wypadku może okazać się on klapą, która pochłonie dużą część oszczędności i nie przyniesie zamierzonych rezultatów. Podpowiemy w jakich państwach najłatwiej jest znaleźć pracę!

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi w jakim kraju na świecie najłatwiej jest znaleźć pracę. Wszystko zależy od rodzaju poszukiwanej pracy, a także umiejętności i predyspozycji danej osoby. Na całym świecie zdecydowanie trudniej jest znaleźć dobrze opłacaną i ciekawą pracę na dłużej, niż dorywczą i mało atrakcyjną. Teoretycznie najszybciej znajdziemy pracę w państwach z najniższą stopą bezrobocia, tam gdzie ofert pracy jest najwięcej, a konkurencja nie jest duża. Sprawdźmy jak Polska wypada na tle innych krajów i gdzie szanse na znalezienie dobrej pracy są największe?

Polska na tle innych państwbezrobotny poszukujacy pracy

Jak podaje Eurostat, średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wynosi 9,8%, a średnia europejska 11,2 proc. Pod względem stopy bezrobocia Polska znalazła się w środku tego zestawienia, na 13. miejscu spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. U nas bez pracy pozostaje 8 proc. mieszkańców. W Europie najlepiej sytuacja wygląda w Niemczech, gdzie stopa bezrobocia wynosi 4,7 proc. oraz Austrii – 4,8 proc. Najgorzej natomiast jest w Grecji i Hiszpanii, gdzie oba wyniki sięgają niemal 25 proc. Dla porównania, w stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych to 5,7 proc.

Według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, najwyższa stopa bezrobocia utrzymuje się w Polsce w województwach: warmińsko-mazurskim (18,9 proc.), kujawsko-pomorskim (15,7 proc.), zachodniopomorskim (15,6 proc.), podkarpackim (14,8 proc.) oraz świętokrzyskim (14,2 proc.). Najniższą stopę bezrobocia mają województwa: wielkopolskie (7,8 proc.), śląskie (9,6 proc.), mazowieckie (9,8 proc.) oraz małopolskie (9,9 proc.).

Szacuje się, że bez pracy jest ponad 201 milionów osób na świecie. Ta liczba wciąż rośnie i w 2019 r. może zwiększyć się nawet do ponad 219 milionów ludzi.

Dodatkowym, bardzo poważnym, problemem są rosnące nierówności społeczne i przekształcenie się w „społeczeństwa dwuklasowe”. Do tej pory jeszcze nigdy wcześniej nie było takiej dysproporcji pomiędzy osobami zarabiającymi najwięcej i tymi, które mogą liczyć na najmniejsze wynagrodzenie. Socjologowie biją na alarm, gdyż powoli zaczyna zanikać klasa średnia, a ludzie coraz bardziej dzielą się na bogatych i biednych. Z raportu fundacji Światowe Forum Ekonomiczne („World Economic Forum”), 0,7 proc. globalnej populacji gromadzi 40 proc. całego bogactwa na świecie, mierzonego według rynkowej wartości aktywów finansowych i niefinansowych w postaci domów czy ziemi. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, gdyż podczas gdy połowa ludzi na świecie przymiera głodem, a inni pławią się w bogactwie.

Gdzie ludziom powodzi się najlepiejstany zjednoczone-najsilniejsza gospodarka na swiecie

Według CEBR (Centre for Economic and Business Research), brytyjskiego ośrodka sporządzającego ranking World Economic League Table, na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone. Tuż za nimi są Chiny i Japonia. Miejsce czwarte, piąte i szóste przypadło Niemcom, Wielkiej Brytanii i Francji. Włochy znalazły się na miejscu ósmym.

Jak podaje Bank Światowy, najbogatszym krajem świata, w przeliczeniu PBK na mieszkańca, jest Luksemburg. Tuż za nim, na podium, znalazły się takie państwa jak Norwegia i Szwajcaria. Bardzo wysoko w rankingu plasują się także Katar, Dania oraz Stany Zjednoczone.

Ministerstwo finansów RP podaje, że PKB na głowę Polaka w relacji do średniej dla 28 krajów UE wyniosła w 2008 r. 56 proc., a obecnie wynosi 67 proc. Zgodnie z obliczeniami Wieloletniego Planu Finansowego Państwa 2014-2017, w 2017 r. PKB w Polsce osiągnie 74 proc.

Nie wiesz na jakie państwo się zdecydować? A co powiesz na zwiedzenie tego państwa przed podjęciem ostatecznej decyzji o emigracji? Dzięki Kredito24 możesz skorzystać z atrakcyjnej oferty last minute i wybrać się w podróż Twoich marzeń! Kredito24 oferuje bardzo tanie pożyczki online, które uzyskasz szybko i bez zbędnych formalności.

Granice

Niestety, Polacy, podobnie jak i obywatele innych państw, nie mogą podjąć pracy w dowolnym miejscu na świecie ze względu na ograniczenia wizowe. Należy najpierw dokładnie sprawdzić jak wygląda sytuacja z podjęciem pracy w danym państwie i jakie kryteria musimy spełnić, aby otrzymać wizę. Jest wiele chętnych na wyjazd do takich krajów jak Stany Zjednoczone, Australia czy Nowa Zelandia, ale tylko nie licznym udaje się tam wyjechać i znaleźć legalne zatrudnienie. Czasami wystaranie się wizy może okazać się bardzo trudne, czasochłonne albo wręcz niemożliwe do wykonania.

Stany Zjednoczone, które z roku na rok zajmują zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu najlepszych gospodarek świata, mają bardzo restrykcyjna politykę wizową. Łatwiej jest zdobyć wizy tymczasowe nieimigracyjne, ale bardzo trudno jest wystarać się o wizę imigracyjną, nie wspominając o Zielonej Karcie. Znam osoby, które wyjechały do Stanów Zjednoczonych na wizie tymczasowej, aby podjąć pracę na uniwersytecie. Ich pobyt w USA był całkowicie uzależniony od pracy. W momencie zakończenia wizy albo w chwili wypowiedzenia umowy pracy przez instytucję sponsorującą, taka osoba musi natychmiast się spakować i opuścić terytorium Stanów Zjednoczonych. Co więcej, osoby te przebywając w Stanach próbowały uzyskać wizę imigracyjna bądź Zieloną Kartę. Większości się to nie udało, a innym zajęło ok. 6-10 lat. Należy więc dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw i dokładnie zastanowić się czy gra jest warta świeczki, mając możliwość podjęcia pracy na terenie Unii Europejskiej.

Jak się przygotować do wyjazdu?

nauka jezyka-kurs jezykowy

Bardzo ważna jest znajomość języków obcych. Jeśli nie ubiegamy się o posadę stricte lingwistyczną, nie wskóramy nic za granicą znając jedynie język polski. Języka obcego nie można nauczyć się w kilka tygodni, ani miesięcy. Jest to proces długotrwały i dlatego też należy pomyśleć wszystkich zawczasu. Nie zwlekaj i już dziś zapisz się na kurs językowy! Jedynym minusem jest to, że za takie kursy trzeba najczęściej zapłacić cala sumę z góry za pół roku albo rok. Jeśli nie możesz teraz sobie pozwolić na dodatkowe wydatki, możesz zwrócić się o pomoc do Kredito24. Dzięki naszym chwilówkom, bez problemu pokryjesz opłaty za kurs, a następnie zwrócisz pieniądze kiedy będzie Ci pasowało. Dowiedz się więcej o najlepszej ofercie na rynku przygotowanej przez Kredito24.