Korepetycje dla najmłodszych – warto?

Miłość rodziców do dziecka jest wartością wpisaną w macierzyństwo i ojcostwo. Przejawia się w bardzo różny sposób. Są rodzice, którzy wiele wymagają od swoich pociech, zakładając, że potomek musi pokonywać samodzielnie przeszkody, by móc spokojnie radzić sobie z problemami już jako dorosły człowiek. Inni uważają, że muszą swojej latorośli ofiarować jak najwięcej z siebie i od siebie, bo tylko tak mogą na co dzień udowadniać swoje oddanie i swoją wielka miłość do niej. Dużym sprawdzianem postawy rodziców są lata, gdy młody człowiek podlega obowiązkowi szkolnemu.

Nie taka szkoła straszna

Rodzice przyjmują na siebie często całą odpowiedzialność za  wyniki w nauce dziecka-ucznia, szczególnie teraz, gdy trwa „wyścig szczurów” a jego początków doszukiwać możemy się już w przedszkolu. Dość szybko w wielu domach pojawia się pytanie: Może potrzebne są korepetycje? Czy jednak warto inwestować w ten element edukacyjnej drogi dziecka już w szkole podstawowej? Wydaje się, że u większości uczniów nie. Szkoła, choćby nie wiem jak o niej źle mówić, zatrudnia jednak specjalistów, którzy, chcąc nie chcąc, uczą zgodnie ze wskazaniami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zatem, jeżeli młodziutki człowiek, no i oczywiście jego rodzice, będą chcieli wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje szkoła, to na pewno dziecko osiągnie sukces. Warto jednak w tym okresie inaczej rozwijać własną pociechę. Trzeba szukać możliwości finansowych, by zabierać dziecko do kina, do teatru, filharmonii, by uczyć świata i relacji międzyludzkich poprzez wspólne wycieczki, wyjazdy czy zajęcia dodatkowe, np. naukę tańca, gry na jakimś instrumencie albo jazdy konnej. Rodzice nie mogą zapominać, że to na nich ciąży obowiązek właściwego wychowania.

Pomocna dłoń pedagoga

Pomocna dłoń pedagogaNieco inaczej wygląda sytuacja, gdy dziecko, mimo starań nauczycieli, nie radzi sobie ze stawianymi przez szkołę wymaganiami a rodzice nie są w stanie sami mu pomóc. Pomocna dłoń korepetytora może w takim wypadku pomóc doraźnie, ale też w perspektywie dalszej edukacji. W szkole podstawowej, jeżeli już rodzice podejmą decyzję o korepetycjach, powinny one służyć wzmacnianiu poczucia własnej wartości młodego człowieka poprzez wpajanie przekonania, że wie, że może się nauczyć i osiągnąć sukces na lekcjach. Nie wolno jednak dopuścić do sytuacji, gdy bez wsparcia korepetytorów nasza pociecha nie chce lub nie potrafi nauczyć się niczego samodzielnie. Zrzucenie na nauczyciela udzielającego prywatnie lekcji pełnej odpowiedzialności za osiągnięcia dziecka najczęściej prowadzi później do katastrofy – cierpią wtedy i rodzice i najmłodsi. Uzależnienie od korepetycji nie jest przecież niczym dobrym.

Warto też pamiętać, że nie wszyscy nauczyciele, którzy zgłaszają chęć udzielania korepetycji dzieciom ze szkoły podstawowej mają rzeczywiście odpowiednią osobowość i kwalifikacje, by to robić. Jeżeli rodzice zdecydują się zatrudnić korepetytora, powinni poświęcić czas i znaleźć osobę, która będzie mądrze kierowała ich dziecko w stronę rozwijania wiedzy, kształcenia umiejętności tak, by przygotowywać nie tylko do kolejnej lekcji czy sprawdzianu, lecz w perspektywie do samodzielnego odkrywania tajemnic wiedzy. Korepetycje w szkole podstawowej tak. Dla kogo? Dla dzieci, które sobie samodzielnie nie radzą i nie poradzą bez wsparcia. Także dla tych dzieci, których rodzice uspokoją własne sumienie poprzez świadomość, że zrobili wszystko, by zapewnić latorośli optymalne warunki kształcenia. W każdym jednak wypadku warto zainwestować czas i pieniądze, wcale niemałe, by powierzyć dziecko w ręce dobrego nauczyciela. To wymaga niekiedy znacznych środków finansowych (godzina zajęć to koszt od 20 do nawet 100zł!), dlatego każdy rodzic powinien sprawdzić ofertę szybkich pożyczek internetowych w Kredito24.