Kontrola wydatków

Kontrola-wydatkówKontrola domowego budżetu może okazać się bardziej skomplikowana, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na zamieszkanie z partnerem. Pewnego rodzaju niedomówienia lub brak ustaleń dotyczących pokrycia określonych kosztów, może doprowadzić do wielu nieporozumień. Przyczyną niezrozumienia mogą się także okazać zaciągnięte kredyty lub pożyczki. Warto więc przestudiować listę nieuniknionych wydatków i razem stworzyć katalog zachowań i  decyzji, które będą podejmowane w porozumieniu z partnerem. Poniżej prezentujemy kilka rad, które pomogą w usystematyzowaniu działań.

Inwentaryzacja budżetu

Pierwszym krokiem do stworzenia swojego domowego budżetu bardziej przejrzystym będzie zrewidowanie dokonywanych dotychczas wydatków. W tym celu niezwykle pomocne okażą się paragony, które warto zbierać. Dzięki temu jesteśmy w stanie zsumować wydatki poniesione na zakupy dokonywane w danym miesiącu kalendarzowym. Jednocześnie śledzenie kwot naliczonych na paragonach, pozwoli nam na uniknięcie sytuacji, w której kasjer naliczy do naszego rachunku nieprawidłową kwotę. Warto także prowadzić dokumentację rachunków za prąd, ogrzewanie, czy koszta ponosząne za telekomunikację. Jeżeli dotychczas opłaty były dokonywane przez Internet, dużo łatwiej będzie nam zsumować wydatki. Doskonałym rozwiązaniem będzie także dokonywanie zapisków odnoszących się do dodatkowych wydatków ponoszonych na przykład z tytułu zakupu ubrań, naprawy samochodu itd.

Lista najważniejszych wydatków

W momencie uzyskania pełnych kwot i listy dotychczas dokonywanych wydatków, zarówno przez jedną, jak i drugą stronę- należy sporządzić listę niezbędnych wydatków. Do takich zalicza się wszelkie rodzaju opłaty, to jest: czynsz mieszkaniowy, opłata rachunków, wyżywienie. To właśnie te nakłady finansowe powinny znaleźć się na pierwszych miejscach na naszej liście najważniejszych wydatków. Na kolejnych miejscach w naszym katalogu wydatków powiny znaleźć się te koszta, z których na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie zrezygnować. Nie zapominajmy jednak, że część z ponoszonych przez nas nakładów finansowych jest niepotrzebna. W przypadku Pań mogą to być kolejne kosmetyki, bądź ubrania. W tym celu warto korzystać z aukcji internetowych, bowiem dzięki sprzedaży nieużywanej przez nas odzieży, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Innym rozwiązaniem będzie korzystanie z posezonych wyprzedaży, dzięki którym możemy nabyć rzeczy nawet do 70% tańsze. Kosmetyki możemy nabyć w niższych cenach, korzystając z polskich marek, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem w kraju i za granicą, a jednocześnie jakościowo nie odbiegają od tych produktowanych za granicą.

Sprawiedliwy podział wydatków

Jednym z ważniejszych zadań będzie podział wydatków, który nie sprawi, że któraś ze stron poczuje się pokrzywdzona. Pary często dochodzą do konsensusu, dzięki dyskusji na temat tego, kto jest w stanie ponieść wyższe koszty związane z opłatą rachunków. Z kolei druga osoba może ponieść wydatki związane z zakupem żywności i częścią dodatkowych wydatków. Jest to bardzo indywidualna kwestia, która już na początku powinna zostać ustalona przez obie strony związku. Dzięki temu każdy ma szansę uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Pieniądze zaoszczędzone w danym miesiącu każdy może umieścić na lokacie bankowej, przez co wartość oszczędności będzie systematycznie wzrastać. Jednocześnie takie działanie może skłonić i przekonać wiele osób do oszczędzania, które w Polsce nadal nie jest „modne“.

Proste oszczędzanie pieniędzy

Istnieje kilka prostych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Jednym z nich jest wspomniane lokowanie oszczędności na lokacie bankowej, a dzięki oprocentowaniu, wartość ta będzie systematycznie wzrastać. Warto także zbierać paragony sklepowe, celem uniknięciu błędów w trakcie naliczania zakupów. Jednocześnie w przypadku uszkodzonego produktu, będziemy w stanie go zwrócić i odzyskać pieniądze, bądź wymienić go na inny. Ta metoda sprawdza się nawet w przypadku tanich produktów, których wartość opiewa na kilka złotych. Wydatki można także zminimalizować, na przykład przez zmianę dostawcy internetu, innemu planowi taryfowemu do telefonu komórkowego, bądź rezygnację z telefonu stacjonarnego, jeśli w zasadzie z niego nie korzystamy. Niezwykle ważne jest kontrolowanie swojego konta bankowego- w szczególności, jeżeli często płacimy w sklepie kartą, jak również monitoring kosztów użytkowania karty kredytowej.