Kolejki do ciucholandów jak za czasów PRL’u

uporzadkowane ubrania w ciucholandach-odziez uzywanaLumpeksy, czyli sklepy z odzieżą używaną, przeżywają swoją drugą młodość. Ich liczba nie maleje, ale wciąż rośnie. W miejscach gdzie sklepy z nowymi ubraniami ledwo mogą zarobić na czynsz, doskonale radzą sobie sklepy z odzieżą używaną. Codziennie ustawiają się do nich kolejki jak za czasów PRL’u. Skąd bierze się taka popularność secondhand’ów?
Jeszcze nie tak dawno sklepy z odzieżą z drugiej ręki były postrzegane jak coś gorszego, miejsca w których ubierali się ludzie, których nie było stać na zakupienie nowych ubrań. Sklepy te miały specyficzny zapach, ubrania były niedbale powrzucane do kilku skrzyni. Nie zachęcał też ubogi asortyment, przeważały bowiem ubrania robocze i z defektami.

Te czasy są już jednak za nami. Teraz ciucholandy niczym nie różnią się od sklepów z nową odzieżą, ubrania są uporządkowane i rozwieszone na wieszakach oraz podzielone według kategorii. Jedyna zauważalna różnica to ceny. W ciucholandach możemy kupić za grosze ubrania ze średniej, wyższej i najwyższej półki.

Lepszą ofertę znajdziemy w mniejszych miastach. Im większe miasto, tym drożej wyceniane są ubrania w lumpeksach. Dzieje się tak dlatego, że w większych miastach ludzie zarabiają więcej, sklep ponosi większe koszty za wynajem oraz jest większa świadomość ile co jest warte. Łatwiej jest wyłowić perełki takich marek jak Armani Jeans, Roberto Cavalli czy Gucci w Nowym Targu, Kołobrzegu czy Suwałkachniż Warszawie, gdyż często zdarza się że ani sprzedawcy, ani kupujący nie mają rozeznania w tych markach.

Dlaczego nie warto przepłacać za ubrania?nie warto wydawac kroci na ubrania-ubrania za grosze

Po pierwsze, jest wiele innych rzeczy, których nie mamy możliwości kupić taniej. Trudno nam będzie zaoszczędzić na wydatkach związanych z mieszkaniem albo żywnością. To samo tyczy się opłat za telefon, Internet, korzystanie z siłowni – możemy szukać tańszych możliwość, ale nie uda nam się zapłacić 1/10 wartości ceny. Również w przypadku choroby, nie zaoszczędzimy na lekach, gdyż nikt nie sprzeda nam ich za grosze.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubrań. Dzięki secondhand’om mamy możliwość bardzo tanio skompletować swoją garderobę. W ciucholandach za grosze możemy kupić ubrania znanych marek i bardzo dobrej jakości, często zupełnie nowe, wcześniej nie noszone.

Jak odróżnić bubel od perełki? Jeśli nie znasz się na markach (bo przecież nie każdy musi być znawcą marek), zwracaj uwagę na staranność wykonania i materiał. Najlepsze są ubrania wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, len, jedwab, itd., które są wygodne, zdrowe i posłużą na długo. Wystarczy tylko poszukać!

Na ubrania naprawdę nie warto wydawać kroci, aby dobrze się prezentować. Poza tym, rzeczy kupowane z ciucholandach mało kiedy powtarzają się i są oryginalne. Dzięki temu, jest mniejsze ryzyko, że na przyjęciu spotkamy drugą osobę, która będzie ubrana dokładnie tak samo! Natrafiłeś w ciucholandzie na prawdziwą perełkę, ale nie masz przy sobie pieniędzy? W Kredito24 jesteśmy od zadań specjalnych. Zapoznaj się z naszą ofertą szybkich i wygodnych pożyczek przez sms.

Wydawanie połowy pensji na ubrania nie ma też sensu z innych powodów. Ubrania się niszczą i wychodzą z mody. Komu z nas nie przytrafiło się poplamić na przyjęciu najdroższych ubrań z szafy, a plam po winie czy soku nie udało się już potem usunąć? Kto nie zniszczył nowych butów podczas tańcowania na weselu? Kto nie zostawił przypadkowo kurtki na ławce w parku? Takie rzeczy czasami się zdarzają. Jeśli zniszczymy albo zgubimy ubrania, które nie kosztowały kroci, będzie nam łatwiej pogodzić się z ich stratą. Poza tym, ubrania też wychodzą z mody. To co jest modne w jednym sezonie, może już być niemodne w drugim. Nie warto więc wydawać na nie fortuny, gdyż później łatwiej jest rozstać się z przedmiotami, za które nie ponieśliśmy dużych wydatków.

W przypadku ubrań, liczy się nie ilość, tylko jakość. Lepiej jest mieć mniejszą ilość, ale rzeczy wyselekcjonowane i konkretne. Nie sztuką jest wypchać szafę po brzegi, a następnie przed każdym wyjściem tracić godzinę czasu na dobranie odpowiedniego stroju. W szafie powinny znaleźć się przede wszystkim ubrania uniwersalne, takie które pasują na wiele okazji i które można łatwo połączyć z innymi. Obcisłe bluzki z cekinami i dziwacznymi rozcięciami mogą przydać się raz w roku, a będą zajmować miejsce w szafie przez cały czas!duzy wybor w ciucholandach-szeroki asortyment

Kupowanie w lumpeksie jest wygodne

Popularność ciucholandów wiąże się z tym, że kupowanie w nich jest bezstresowe. Tzn. pomijając duże kolejki i rozpychające się miedzy sobą osoby… jest bezstresowe z tego względu, że możemy kupować co nam się tylko podoba. Cena nas nie ogranicza. Nie zwracamy uwagi na to ile co kosztuje, tylko czy ta rzecz nam się podoba i czy chcemy ją mieć.

Co więcej, w sklepach z odzieżą używaną w jednym miejscu kupimy kurtki, płaszcze, swetry, bluzy, koszule, spodnie, spódnice, piżamy, stroje kąpielowe, buty, obrusy, zasłony, itd. Odzież damską i męską, elegancką i sportową, na każdą okazję. Jednym słowem wszystko. W sklepach z nowymi artykułami rzadko tak się dzieje. Takie sklepy specjalizują się bowiem w pewnym rodzaju asortymentu, np. bieliźnie.

Uzależnienie od ciucholandów

Po tym jak ciucholandy zaczęły wyrastać się jak grzyby po deszczu, pojawiła się nowa choroba polegająca na uzależnieniu od kupowania w ciucholandzie. Wiąże się to z tym, że kupowanie w szmateksach różni się od kupowania w zwykłych sklepach. Nie sztuką jest wydać 500 zł i kupić świetną sukienkę. Sztuką jest kupić świetną sukienkę za 5 zł. Takie zakupy dają niezmierna radość, satysfakcję, sprawiają, że jesteśmy z siebie dumni, że udało nam się upolować prawdziwą okazję. Robieniu zakupów w ciucholandzie towarzyszy dreszczyk emocji nie spotykany przy innego rodzaju zakupach. Dlatego tak łatwo jest popaść w uzależnienie.uzaleznienie od ciucholandow-kupowanie wszystkiego
Jak rozpoznać chorobę? Jest mowa o uzależnieniu wtedy, gdy do ciucholandu chodzimy bardzo często, nawet codziennie i spędzamy tam bardzo dużo czasu zaniedbując nasze inne obowiązki. Masowo kupujemy ubrania i buty, pomimo że już ich wcale nie potrzebujemy (zakupoholizm). Kolejnym alarmującym sygnałem powinno być odczuwanie silnych emocji jeśli coś lub ktoś niespodziewanie pokrzyżuje nasze plany i uniemożliwi nam udanie się do ciucholandu. Odczuwamy wtedy złość, rozdrażnienie, niedosyt oraz poczucie pustki. W takich sytuacjach warto jest rozważyć skorzystanie z pomocy psychologa.

Masz kłopoty i potrzebujesz pomocy finansowej? Zawsze możesz liczyć na pomoc Kredito24. Nasze pożyczki są najtańsze i najwygodniejsze na rynku.