KNF nakłada bezwzględne kary finansowe

KNF-nakłada-bezwzględne-kary-finansoweKomisja Nadzoru Finansowego w latach 2006- 2013, nałożyła kary pieniężne opiewające na sumę 48,7 mln zł. Grzywnami finansowymi zostały obciążone spółki oraz osoby fizyczne w sektorze kapitałowym, bankowym, na rynku emerytalnym oraz ubezpieczeniowym.

Niemal 85 proc. kar, które KNF nałożyła w ostatnich latach, dotyczyły rynku kapitałowego. W tym niechlubnym rankingu, na drugiej pozycji uplasowały się spółki działające na rynku ubezpieczeń, a dwie ostatnie pozycje dotyczą rynku emerytalnego oraz sektora bankowego.

Jak donosi portal serwisy.gazetaprawna.pl , tylko w 2013r. , Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła kary grzywny w wysokości 22,1 mln zł. To aż o 16,8 mln zł więcej, niż w roku poprzednim. Jest to najwyższy wynik w ciągu kilku ostatnich lat. Na czele tego rankingu znajduje się Dom Inwestycyjny Platinum Capital, który został obarczony karą w wysokości 5,72 mln zł, z powodu naruszenia obowiązku informacyjnego dotyczącego pakietów akcji spółki publicznej. Równie wysoką karą- bo w kwocie 5,63 mln zł- została obarczona spółka Platinum Prestige Capital za naruszenie obowiązków informacyjnych. Większość kar dotyczy niedotrzymania procedur, bądź złamania przepisów przez spółki lub osoby fizyczne.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24   Zdjęcie:Berndt Kasper / Pixelio.de