Klienci firm pożyczkowych

Klienci-firm-pożyczkowychWedług raportu sporządzonego przez Związek Firm Pożyczkowych, wartość udzielonych pożyczek za pośrednictwem Internetu,  w  pierwszym kwartale 2014 roku szacowana jest na 58,36 mln złotych. Świadczy to przede wszystkim o zwiększonym zainteresowaniu Polaków produktami kredytowymi oferowanymi przez instytucje pozabankowe- w szczególności te dostępne na wyciągnięcie ręki- w formie online. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż tylko 8,97% zaciągniętych pożyczek było przeterminowana. W rezultacie można więc zaryzykować stwierdzenie, iż większość osób, które decydują się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, nie należy zaliczać do grona klientów wysokiego ryzyka. Można więc wnioskować, iż profil przeciętnego pożyczkobiorcy uległ zmianie w ciągu ostatnich lat.  

Kim są klienci firm pożyczkowych? 

Coraz częściej realizowane są badania, które mają na celu określenie, kim jest klient instytucji pozabankowych i jakie są jakie cechy oraz preferencje kredytowe. Federacja Konsumentów w zeszłym roku sporządziła raport, z którego wynika, że zainteresowanie pożyczkami udzielanymi w formie online jest dostrzegalne zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn- co więcej,  niemal w tym samym stopniu , gdyż dotyczy to 58 proc. kobiety, oraz 42% mężczyzn. Jednocześnie ciekawe wnioski wynikają z badań ankiety przeprowadzonej w 2014 roku na grupie klientów instytucji. Analiza uzyskanych rezultatów dotyczy osób, które najchętniej zaciągały pożyczki oferowane przez firmę w Internecie.  To, co nie jest zaskoczeniem, to fakt, iż najwięcej pożyczkobiorców stanowili mężczyźni pomiędzy 24 a 35 rokiem życia.  Co ciekawe znaczna część klientów firmy pochodzi z dużych miast- powyżej 300 tys. Mieszkańców, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Łodzi oraz Gdańska. Jednakże coraz więcej osób zamieszkujących mniejsze miasteczka oraz wsie, również decyduje się na skorzystanie ze wsparcia finansowego oferowanego przez firmy pożyczkowe. Warto także podkreślić, iż w ostatnim roku instytucje pozabankowe przeznaczyły duże nakłady finansowe na cele marketingowe, w efekcie zwiększając swoją ekspansję na rynku kredytowym w Polsce, jak również polepszając wizerunek tych firm, który jeszcze w ostatnich latach nie cieszył się dobrą renomą. Ta sytuacja ulega zmianie, między innymi ze względu na plany uregulowania rynku pożyczkowego w Polsce, jak również działania zainteresowanych firm pożyczkowych, które przez promocje, przejrzystość przepisów oraz działania marketingowe chcą zyskać zaufanie klientów i przekonać ich o tym, że firm pożyczkowych nie trzeba się obawiać. Jednocześnie instytucje pożyczkowe starają się edukować Polaków na temat finansów osobistych, ponoszonych kosztach z tytułu zawarcia umowy pożyczkowej oraz spłacalności kredytów i uniknięciu pętli zadłużenia.

 Edukacja finansowa

Jednakże wiedza Polaków nadal pozostawia wiele do życzenia, ponieważ nadal większość nie wie czym jest RRSO ( Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), czy też scoring kredytowe. Według ankiety przeprowadzonej przez Kredito24, aż 58,6 % ankietowanych potwierdziło, iż wcześniej korzystało z pożyczek oferowanych przez  instytucje pozabankowe. Ponadto większość badanych, bo aż 63,2%, uzyskane środki najchętniej przeznacza na pokrycie nieoczekiwanych wydatków, jak również spłatę rachunków. Ten wynik pokrywa się z rezultatem badań Federacji Konsumenckiej, z którego wynikało, że ponad 37 % pożyczkobiorców zaciąga pożyczki celem zaspokojenia podstawowych potrzeb, a niemal 20% ankietowanych przyznało, że dzięki wsparciu firm pożyczkowych mogą spłacić zaległe rachunku oraz opłaty. Bez wątpienia firmy pożyczkowe stały się konkurencją dla banków oraz doskonałą alternatywą dla osób z nieco niższą zdolnością kredytową, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Proces aplikacji jest bardzo prosty. Wystarczy wejść na stronę firmy i uzupełnić swoje dane osobowe w aplikacji, dotyczące między innymi miejsca zamieszkania, wpływów na konto i warunków bytowych, a decyzja pożyczkowa zostanie wydana nawet w 15 minut.