Kino – rozrywka (nie?) dla każdego

Jaki jest najlepszy sposób na spotkanie z przyjaciółmi? Kino – w tej kwestii nic się nie zmienia od lat. Dobry film, popcorn i cola to niezawodny zestaw na popołudniową rozrywkę. Każdy zresztą znajdzie coś dla siebie – repertuar jest rozbudowany i przepełniony pozycjami ze wszystkich gatunków. Niestety, wyjście do kina wiąże się z nie lada wydatkiem.

Większe wrogiem mniejszego

Większość dużych polskich miast opanowały multipleksy – kina o niezliczonej ilości sal, najczęściej zlokalizowane są w centrach handlowych. Niestety, te mniejsze, a więc i tańsze kina odchodzą w zapomnienie. W Łodzi we wrześniu zostanie wyświetlony ostatni film w kinie Bałtyk – miejscu służącym nie tylko projekcjom, ale i spotkaniom z aktorami, reżyserami czy scenarzystami – od 1927 roku. Kończy się więc pewna filmowa epoka, która dla wielu wiąże się z niezliczoną ilością pozytywnych wspomnień, wspaniałych ludzi i niezwykle cennych wspomnień.

Rodzinne wydatki

Kino w swych początkach było rozrywką, na którą nie każdy mógł sobie pozwolić. Niestety dzisiaj zbliżamy się do podobnej sytuacji. Wyjście na film dla czteroosobowej rodziny to znaczący wydatek. Zakładając, że zdecydują się na seans w piątkowe popołudnie, gdy tylko wszyscy wrócą z pracy i ze szkoły, muszą przygotować odpowiednią ilość gotówki. Dzieci i studenci zapłacą wtedy po 19 zł za bilet, natomiast rodzice aż 27zł. Obciążenie rodzinnego budżetu jest więc relatywnie duże – w sumie daje to aż 92zł. Mało tego, wielu uważa, że kino bez popcornu i coli to nie kino. A to przyjemność, za którą również trzeba słono zapłacić. Dwa zestawy mogą kosztować nawet 40zł. W czasach kryzysu coraz mniej jest rodzin, które mogą sobie pozwolić, by wydać blisko 150zł w ciągu jednego wieczoru. Ryzykując przy tym inne zakupy impulsywne, z którymi trzeba się liczyć w każdym centrum handlowym.

Tańszy sposób

Rozwiązaniem, które może uratować portfel i domowy budżet są tak zwane Środy z Orange. Operator komórkowy zaprasza wtedy swoich abonentów do kina, proponując im dwa bilety w cenie jednego. Realna cena jednego biletu to 14zł. Oszczędność ogromna, a zdobycie kodu uprawniającego do wzięcia udziału w promocji śmiesznie proste – wystarczy wysłać sms pod odpowiedni numer i pokazać otrzymany kod zniżkowy.

Jeśli jednak mamy ochotę na dobry film, a niekoniecznie możemy pozwolić sobie na wydatki, dobrym pomysłem jest VOD – Video On Demand. To nic innego jak kino w komputerze lub telewizorze. Płaci się wtedy nie za bilet, a za cały film, który udostępniany jest zwykle na 24h. Ceny takiego domowego seansu są naprawdę bardzo rozsądne – zazwyczaj nie przekraczają 20zł za wypożyczenie, a zwykle są dużo niższe. Można też znaleźć mnóstwo tytułów udostępnionych (legalnie) zupełnie za darmo.

Bez wątpienia kino to rozrywka, na którą warto się zdecydować. Czasem jednak, zamiast wydawać pieniądze na drogie bilety, lepiej jest zdecydować się na wypożyczenie filmu i obejrzenie go w domowym zaciszu. Albo też, wzięcie szybkiej pożyczki przez internet, która sfinansuje nam bilety dla całej rodziny – luksus, na który niestety, nie każdego stać, może być w zasięgu ręki dzięki Kredito24!