Już od dziś obowiązują nowe stawki VAT

Od pierwszego kwietnia zostały wprowadzone nowe, 23% stawki podatku VAT. Podwyżka cen obejmie między innymi ceny kawy, herbaty, niektórych usług związanych z nagraniami video czy projekcją filmów,  usługi pocztowe a także wyroby sztuki ludowej. Pierwsza część zmian wprowadzonych ustawą z 7 grudnia 2012 o zmianie ustawy od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw obowiązuje już od już od 1 stycznia 2013. W dniu dzisiejszym w życie wchodzi druga część nowych regulacji, podaje serwis www.podatki.wp.pl.

Od kwietnia należy liczyć się między innymi z podwyżkami cen kawy i herbaty w restauracjach czy kawiarniach. Podstawowa stawka 23% VATu obejmować będzie także napoje, do których wykorzystywane są napary z kawy i herbaty. Ekonomiści zaznaczają, iż zmiany te są w zasadzie neutralne dla przedsiębiorców, ale będą wymagały wprowadzenia poprawek w systemach księgowych (lub kas fiskalnych). Z podwyżkami natomiast liczyć się będą musieli konsumenci nabywający wymienione produkty. Nowe regulacje przewidują także, że w sytuacji gdy przedsiębiorca sam wytworzył towar w swojej fabryce (bądź jego części składowe),  to jeżeli kupując komponenty do produkcji sam korzystał z odliczeń VAT-u, przekazując sobie towar nieodpłatnie, też powinien naliczyć podatek. Analogiczna sytuacja dotyczy produktów importowanych.

Jednym z wyjątków wyłączających z opodatkowania nieodpłatne przekazania mimo istnienia prawa do odliczenia, są próbki. Zmieniona definicja próbki została poszerzona, co jest z kolei korzystną informacją dla przedsiębiorców i konsumentów. Po zmianach próbką jest egzemplarz identyfikowalny jako próbka, mający na celu wyłącznie promocję sprzedaży, a nie jak obecnie – niewielka ilość towaru. Próbka ma pozwolić konsumentowi na ocenę cech i właściwości, ale nie może służyć zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego, Specjaliści przypominają, że tylko do 1 kwietnia, bez konieczności naliczania VAT-u, będzie można przekazać drukowane materiały reklamowe i informacyjne. Po tej dacie przekazując nieodpłatnie np. kalendarz z logo firmy trzeba będzie już pilnować limitu dla tzw. prezentów małej wartości.

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: H.Mikulska / Kredito24                           Zdjęcie: Foto: Gerd Altmann/ pixelio.de