Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia

Bez względu na to, czy przenosisz się do innego miasta na studia, czy postanawiasz wyprowadzić się od rodziców i zacząć nowe, dorosłe życie, przed Tobą bardzo trudne zadanie: znalezienie mieszkania do wynajęcia to ciężki orzech do zgryzienia.

Gdzie szukać ofert wynajmu? Czasy, w których ogłoszenia ukazywały się jedynie w papierowych wydaniach lokalnej gazety codziennej już dawno minęły. Dzisiaj pierwsze skrzypce gra Internet i serwisy ogłoszeń drobnych wszelkiego typu. Są portale ogólne, w których można znaleźć mieszkanie, ale i kota, czy opony do samochodu, a także takie, które specjalizują się w ogłoszeniach mieszkaniowych właśnie. Warto przeglądać zarówno jedne jak i drugie – nigdy nie wiadomo, gdzie trafimy na mieszkanie marzeń. Dobrze jest też przeglądać portale społecznościowe – na Facebooku nietrudno znaleźć grupy, w których użytkownicy publikują posty, jeśli tylko mają mieszkanie/pokój do wynajęcia.

(prawie) Własne cztery ściany

Wynajem mieszkania to sprawa, którą należy bardzo dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie – na czym zależy nam najbardziej? Na niskich kosztach? Na wygodzie? Lokalizacji? Metrażu? Jeśli nasze możliwości finansowe nie są szczególnie ograniczone, można wtedy postawić na komfort i nowoczesność. Bardzo dużo jest ofert mieszkań w nowoczesnych blokach ze wszelkimi wygodami. Jeśli jednak mamy ograniczony budżet, będziemy musieli zadowolić się niewielką kawalerką w starym budownictwie. Jeśli tylko lokalizacja i wyposażenie nam odpowiada, może to być najlepsze rozwiązanie.mieszkanie-wynajem-przeprowadzka-pokój-koszt-czynsz

Gdy już znajdziemy interesującą nas ofertę, warto zwrócić uwagę nie tylko na wyposażenie i wygląd lokum, ale i na to, co wchodzi w skład ceny wynajmu. Zwykle w ogłoszeniach podaje się kwotę, która jest sumą czynszu dla spółdzielni i tak zwanego odstępnego, czyli tego, co płacimy właścicielowi za to, że udostępnia nam mieszkanie. Opłaty dodatkowe – licznikowe, zazwyczaj są liczone osobno, w zależności od poziomu zużycia prądu, gazu czy wody. Istotną kwestią jest również kaucja – to opłata, którą uiszcza się w momencie podpisania umowy, na poczet ewentualnych zniszczeń dokonanych przez najemcę. Kaucja jest zwrotna, jej wysokość zazwyczaj równa jest kwocie, jaką płacimy za miesiąc wynajmu. Trzeba pamiętać, że część mieszkać wynajmują pośrednicy – biura nieruchomości, które doliczają prowizję.

W przypadku wynajmu, koszty związane ze wszelkimi większymi naprawami w mieszkaniu ponosi właściciel. Bieżące awarie leżą natomiast po stronie wynajmującego.

Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia to często bardzo stresujący moment w życiu – przeglądanie setek ofert, wykonanie setek telefonów i zwiedzenie kilkunastu mieszkań może być męczące. Trzeba pamiętać, że podpisanie umowy najmu nie wiąże nas na całe życie – jeśli mieszkanie z jakiegoś powodu nam nie odpowiada, umowę można rozwiązać i rozpocząć szukanie od nowa.

Wynajem wiąże się z comiesięcznymi wydatkami. Może zdarzyć się tak, że w pewnym momencie zabraknie nam pieniędzy na opłacenie czynszu. Nie ma co wpadać w panikę. Wystarczy wziąć szybką pożyczkę internetową. Z nią szybko opłacimy zaległy czynsz, a i będziemy mogli pozwolić sobie na zakupienie drobnych dekoracji do mieszkania. Tak, żeby było przytulnie i bezpiecznie.