Jak zaoszczędzić pieniądze?

Jak-zaoszczędzić-pieniądze?Choć wiele osób przyznaje, że oszczędzanie pieniędzy nie jest ich mocną stroną, Polacy coraz chętniej deklarują chęć oszczędzania gotówki ( 32% ankietowanych, TNS Polska). Jednocześnie badanie wykazało, że coraz mniej osób przyznaje się do posiadania długów, a wielu z nas wiedząc, że w przyszłości może zabraknąć nam pieniędzy w kolejnym miesiącu, stara się odkładać na tak zwaną „czarną godzinę”. Czy mimo to wiemy, jak w relatywnie krótkim czasie i bez większego wysiłku zaoszczędzić środki? Poniżej prezentujemy kilka rad, jak w prosty sposób odłożyć pieniądze i zarządzać domowym budżetem.

Oszacuj swoje możliwości

 

Pierwszą z czynności, jaka powinna stanowić dla nas priorytet na drodze do odpowiedzialnego zarządzania własnym budżetem domowym, jest przestudiowanie własnych możliwości dokonywania wydatków. W tym celu warto zebrać wszelkie ważne informacje na temat wcześniej dokonanych wydatków ( najlepiej z jednego lub dwóch poprzednich miesięcy), wypisać na kartce cele, na które zostały poświęcone środki pieniężne i przeanalizować, czy faktycznie wszystkie wydatki były nam niezbędne. Nie możemy bowiem zapominać o tym, iż na drodze do oszczędnego stylu życia nie może nam stanąć konsumpcjonizm, tak popularny w dzisiejszych czasach. Jeżeli uświadomimy sobie, że dzięki oszczędzonym pieniądzom będzie nas stać na zakup samochodu, czy częściową spłatę kredytu mieszkaniowego, dojdziemy do wniosku, że warto poświęcić kilka miesięcy na to, by oszczędniej podchodzić do własnego budżetu.

Zminimalizuj wydatki

Najlepszym sposobem będzie wypisanie na kartce, lub w specjalnym programie komputerowym wydatków, które permanentnie nas dotykają i z których nie jesteśmy w stanie zrezygnować. Na końcu listy zamieśćmy wydatki dodatkowe, tj. wyjście do kina, zakup nowych kosmetyków, czy kolejnych ubrań. Zastanówmy się dobrze i ostrożnie nad tym, czy faktycznie nowe ubrania, kosmetyki lub gadżety są nam niezbędne. Jeżeli posiadamy w domu sprzęty, których nie użytkujemy, bądź są nam niepotrzebne- skorzystajmy z możliwości wystawienia ów przedmiotów na aukcji internetowej. Dzięki temu pozbędziemy się niepotrzebnego balastu, a jednocześnie zarobimy pieniądze, które staną się kolejnym krokiem do przedsiębiorczego i oszczędnego stylu życia.

Wielu palaczy podkreśla, że w ciągu miesiąca wydaje setki złotych na swój nałóg. Zamiast jednak narzekać, że nie stać nas na zagraniczną wycieczkę, postarajmy się zrezygnować z rzeczy, które nie dość ,że szkodzą naszemu zdrowiu, to jednocześnie źle wpływają na stan naszego portfela. W ciągu roku nałogowy palacz , który zrezygnuje z palenia, będzie w stanie odłożyć nawet 1500 zł, które przeznaczy na ciekawsze cele.

Kontroluj wydatki

Nie zapominajmy o kontroli codziennych wydatków. Zbieranie paragonów sklepowych niekoniecznie musi świadczyć o dziwnym hobby, lecz przede wszystkim i ostrożnym i mądrym podejściu do planowania własnego budżetu. Dzięki paragonom mamy szansę na złożenie reklamacji w sklepie, dlatego zawsze prośmy sprzedawcę o jego wydanie. Po każdorazowym dokonaniu zakupów sprawdzajmy paragon i ceny znajdujące się na nim, ponieważ niekiedy zdarza się, że transakcje dokonywane kartą płatniczą mogą zostać policzone podwójnie, lub do naszego rachunku został doliczony towar, którego nie nabyliśmy.

Lokuj na lokacie

Kolejnym sposobem na podreperowanie domowego budżetu jest lokowanie środków, które do tej pory udało nam się zaoszczędzić, na lokacie bankowej. Warto prześledzić oferty poszczególnych lokat w instytucjach bankowych i wybrać tą z najwyższym  najbardziej opłacalnym oprocentowaniem, Dzięki temu w ciągu roku jesteśmy w stanie zaoszczędzić dodatkowo nawet 1700 zł- w zależności od oprocentowania oraz kwoty ulokowanej na koncie.

Pożyczaj  bezpiecznie

Nie zapominajmy o bezpiecznym pożyczaniu. Bezcelowe i zbyt częste zaciąganie zobowiązań, których później nie będziemy w stanie spłacić, z pewnością będzie działaniem, które może nas doprowadzić do wpadnięcia w kłopoty finansowe. Korzystajmy zatem wyłącznie ze sprawdzonych firm pożyczkowych i spłacajmy terminowo nasze zobowiązania. Warto zapisywać sobie w kalendarzu termin spłaty pożyczki, dzięki czemu nie zostaną naliczone dodatkowe opłaty z tytułu nieterminowej spłaty należności.