Jak zaoszczędzić pieniądze? To proste!

Większość Polaków nie oszczędza, podaje Gazeta.pl. Główną przyczyną tego jest sądzenie, że ma się zbyt niskie dochody, więc nie ma z czego. Gaztea.pl proponuje wykonać eksperyment, aby sprawdź czy tak jest rzeczywiście. Wystarczy zaobserwować swoje nawyki zakupowe i sprawdźić reakcję na letnie wyprzedaże oraz wyjątkowe okazje zakupu sprzętu gospodarstwa domowego czy RTV.

Większość Polaków nie oszczędza, podaje Gazeta.pl. Główną przyczyną tego jest sądzenie, że ma się zbyt niskie dochody, więc nie ma z czego. Gaztea.pl proponuje wykonać eksperyment, aby sprawdź czy tak jest rzeczywiście. Wystarczy zaobserwować swoje nawyki zakupowe i sprawdźić reakcję na letnie wyprzedaże oraz wyjątkowe okazje zakupu sprzętu gospodarstwa domowego czy RTV.

Jak twierdzi większość psychologów społecznych ludzię z łatwością dają się złapać na sztuczki marketingowców , z czego wynikają nasz zbyt pochopne i bezmyślne zakupy. Z łatwością kupujemy rzeczy, które tak naprawdę okazują się zbędne. Najczęściej płacimy za nie kartą kredytową, nie zdając sobie sprawy. Oznacza to, że tak naprawdę bierzemy kolejną pożyczkę z banku, który nierzadko sięga 20 kilku procent. Okazuję sie, że równie dobrze moglibyśmy zgasić światło, zakręcić wodę oraz założyć darmowe konto. Dzięki takim działanion możemy kupić wymarzony produkt za zaoszczędzone pieniądze bez procentu.

Kluczem do zmniejszenia wydatków jest odpowiednie zarządzanie pieniędzmi. Najlepiej i najprościej jest zrobić to za pomocą banku oraz produktów i usług oferowanych. Rozsądne wykorzystane przyczyni się do zwiększenia oszczędności w portfelu. Należy zacząć od weryfikacji jak dużo kosztuje nas prowadzenie rachunku ROR, ile płacimy za wykonanie każdego przelewu, a których miesięcznie wykonujemy kilka czy kilkanaście oraz ile płacimy za obsługę kart płatniczych. Może okazać się, że dopłacamy nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W tym samym czasie w innym banku mielibyśmy takie same usługi zupełnie za darmo.

Warto jest też unikać kar za opóźnienie opłat. Prostym rozwiązaniem są tu przelewy stałe.  Dobrym rozwiązaniem są również krótkoterminowe lokaty lub konta oszczędnościowe, których oprocentowanie zancznie przewyższa oprocentowanie ROR-ów. Większość naszych miesięcznych dochodów można trzymać właśnie na takich kontach, lokując na koncie osobistym tylko te pieniądze, które są nam rzeczywiście niezbędne do uregulowania bieżących wydatków.  Główną zaletą takiego rozwiązania są darmowe przelewy pomiędzy ROR, a lokatą lub kontem oszczędnościowym. Dzięki temu nie tracimy płynności finansowej, i zachowujemy stały dostęp do wszystkich zgromadzonych środków.

Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie codziennych wydatków. Rzetelne sprawdzenie naszego domowego budżetu, oraz podsumowanie i podział wydatków z ostatnich kilku miesięcy to podstawa. Należy przeanalizować też codzienne wydatki takie jak: telefon, komunikacja miejska, jedzenie oraz podstawowe rachunki za prąd, wodę, ogrzewanie. Jeżeli chodzi o telefon często okazuje się, że nie potrzebna nam są gadżety a wybrany abonament przekracza nasze potrzeby. Tymczasem jesteśmy zobowiązaniu do opłacania abonamentu nie rzadko przez 2 lata. Warto sprawdzić wszystkie faktury telefoniczne z całego roku oraz rozważyć używanie darmowych oprogramowań, bądź telefonów na kartę, które pozwalają lepiej kontrolować nasze wydatki na telefon

Należy stosować się do jednej prostej zasady i zestawić cenę zakupionego lub wymarzonego produktu/usługi z zarabianą dniówką. Jest to nic prostrzego niż przeliczenie ile godzin się n dany produkt czy usługę pracowało. Tylko poznanie prawdziwego kosztu pracy pozwoli zrozumieć na co nas stać i przetrwać do pierwszego. Jeżeli nauczymy się żyć oszczędnie, nauczymy się oszczędzać. A to jest droga do sukcesu i ulepszenia standardu życia w przyszłości.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: K.Malolepszy; Zdjęcie: Gerd Altmann_Shapes/AllSilhouettes.com/pixelio.de