Jak urzędy pracy marnują pieniądze przeznaczone na aktywizację zawodową bezrobotnych..

Powiatowe urzędy pracy oferują listę szkoleń, które jednak nie okazują się być ani przydatne, ani efektywne jak podaje Wyborcza.pl. Pieniądze się wydaje, a bezrobotni pozostają bezrobotni. Ile kosztują takie kursy? Nie mało. Kurs na fryzjera psów to koszt około 2 tyś. zł, na tresera – aż 4,4 tyś. Zł. Kurs na stylistę paznokci to wydatek 5 tys. zł. Co dają? Również niewiele. Jak pokazują badania, nierzadko osoby kończą po kilka takich kursów i dalej nie są aktywni zawodowo.

 

Mimo, że w ostatnich latach powstało wiele firm oferującyh tego typu szkolenia, rynek ten jest wciąż mało konkurencyjny. Wszytskie firmy obecne na rynku są z reguły małe i mają podobną ofertę. Spowodowane jest to funduszami unijnymi. Firmy zdecydowanie wolą organizować kursy łatwe do przygotowania, zamiast faktycznie przydatnych kursów, które przystosowywują do wymagań na rynku pracy. Sytuację pogarsza fakt, że szkolenia te są nierzadko darmowe. Osoby biorące w nich udział nie mają motywacji a często aspiracji. Bierze się w nich udział ponieważ są za darmo. Największe korzyści czerpnią firmy szkoleniowe ponieważ nie muszą dbać o jakość a pieniądze i tak są, ponieważ za kursy płaci albo państwo albo UE.

Jak podaje Ministerstwo Pracy urzędy pracy wydają ogromne sumy na szkolenie jednego bezrobotnego i np. W Ostrowii Mazowieckiej to koszt rzędu 14 tyś zł. Urzędy pracy mają fundurze z dwóch źródeł. Część jest finansowana przez Funduszu Pracy, część z środków unijnych. Z UE Polska ma do wydania na szkolenia dla bezrobotnych Polska sumę 7,6 mld zł. Z tego 6,3 mld jest obecnie wydana. Do tego trzeba doliczyć szkolenia dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na szkolenia wydano w zeszłym roku 136 mln zł, a w 2010 aż 307 mln zł. Zeszłoroczny spadek wynika z ograniczenia środków z Funduszu Pracy. Pytanie czy takie wydatki zmieniły coś w sytuacji bezrobotnych?

Aby poprawić sytuację należy dodotać firmy, które oferują najlepszą ofertę oraz, które faktycznie oferują kursy cieszące się zainteresowanie wsród zatrudnionych. Tak aby pieniądze szły za bezrobotnym, a nie za firmą szkoleniową

Autor: K.Malolepszy; Zdjęcie: Julian Schräder/pixelio.de