Jak się sprzedać na rynku pracy?

Masz znakomite wykształcenie i bogate doświadczenie zawodowe. Liczysz, że o otrzymaniu wymarzonej pracy zadecydują tylko twoje kwalifikacje? Nie licz, bo możesz się przeliczyć! Z opowiadań moich rodziców wiem, że 30 lat temu wystarczyło jedynie skończyć szkołę średnią, aby móc przebierać w ofertach pracy. Podjęcie pracy ograniczało się wtedy do wizyty w kadrach i podpisania umowy. Te czasy jednak już dawno są za nami.

Wysokie wymaganiarozmowa kwalifikacyjna-zdobadz prace

Aby znaleźć wymarzoną pracę kandydat XXI wieku musi być nie tylko wszechstronnie wykształcony, ale też umieć się sprzedać w dżungli rynku pracy. Jest on towarem i musi wyróżnić się spośród rzeszy innych kandydatów, żeby zwrócić na siebie uwagę pracodawcy.

Jak cię widza tak cię piszą

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Ważne więc żeby było ono jak najlepsze.

Zacznijmy od początku. Na większość stanowisk organizowane są rozmowy kwalifikacyjne, najczęściej kilkustopniowe. Aby zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną trzeba najpierw „pokonać” setki kandydatów, którzy wysyłają swoje CV i aplikują na dane stanowisko pracy. Szef bądź jego asystent poświęcają zazwyczaj bardzo mało czasu, aby przejrzeć stos CV i zrobić pierwszy odsiew. Stosując technikę scanning’u lub skanirowania, czyli szybkiego przeglądają CV pod kątem kluczowych informacji, rekruterzy potrzebują zaledwie 30 sekund, aby zdecydować czy kandydat ich interesuje i chcą go bliżej poznać czy też nie. Na spotkanie w firmie zazwyczaj zaproszonych zostaje jedynie 10 osób, a z nich na końcu wyłowiony „zwycięzca”, który otrzyma wymarzoną posadę.

profesjonalne zdjecie-cv-poszukiwanie pracy

Aby znaleźć się wśród 10 szczęśliwców zaproszonych na rozmowę, należy umieć przekonać do siebie przyszłego szefa już na samym początku. Bardzo ważną rolę odgrywa CV oraz zdjęcie, które w nim zamieścimy. Zdjęcie musi być ono czytelne, wysokiej jakości oraz bardzo profesjonalne. Na zdjęciu powinna być widoczna tylko twarz, a nie cała sylwetka, chyba że w ogłoszeniu zaznaczono inaczej. Osoby, które wklejają na CV swoją selfie, wykonaną przez siebie np. latem w ogrodzie, prawdopodobnie od razu zostaną zdyskwalifikowane. Dlatego zainwestuj w profesjonalnego fotografa! Chcesz zrobić zdjęcie, aby wywrzeć świetne wrażenie na twoim przyszłym pracodawcy i nie masz akurat gotówki? To żaden problem. Kredito24 przyjdzie z pomocą i udzieli ci szybkiej pożyczki, którą możesz zwrócić na bardzo korzystnych warunkach. Więcej informacji uzyskasz tutaj. Dzięki profesjonalnemu zdjęciu twoje CV przestanie być anonimowe i wielokrotnie zwiększą się twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Profesjonalne zdjęcie to nie wszystko

Liczy się również profesjonalny wygląd na spotkaniu z przyszłym szefem. Generalna zasada brzmi: elegancko, skromnie i klasycznie. Kobiety powinny ubrać się w kostium (spódnica odpowiedniej długości, nie za krótka, dekolt nie za duży). Do tego można dobrać wygodne buty na umiarkowanym obcasie. Nie zakładajmy nowych butów prosto ze sklepu, gdyż mogą okazać się one bardzo niewygodne i zamiast skupić się pytaniach rekrutera, będziemy myśleć o zbolałych stopach! Super wysokie szpilki też nie są dobrym pomysłem biorąc pod uwagę, że są bardzo niewygodne i łatwo stracić na nich stracić grunt pod nogami, zwłaszcza w tak stresującej sytuacji jaką jest rozmowa kwalifikacyjna. Torba, którą zabierzemy ze sobą powinna być stosunkowo duża, aby móc pomieścić dokumenty formatu A4. Kobiety mogą również założyć subtelną biżuterią, np. delikatny łańcuszek, czy niewielkie kolczyki. Psychologowie podpowiadają, aby makijaż, perfumy czy kolor paznokci były dyskretne, nie rzucały się zbytnio w oczy i nie rozpraszały naszego rozmówcy. Z kolei, mężczyzna na tą okazję powinien wybrać garnitur, najlepiej w ciemnym kolorze, białą lub niebieską koszulę, krawat oraz eleganckie buty. Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną i potrzebujesz gotówki, aby sprawić sobie odpowiedni strój na rozmowę z przyszłym szefem? Zaufaj Kredito24 i zakup elegancki strój na być może najważniejszą rozmowę w twoim życiu. Więcej informacji uzyskasz tutaj. Nie zmarnuj swojej szansy, gdyż pracodawcy bardzo dbają o wizerunek swojej firmy i szukają pracowników, który nie tylko mają wiedzę, ale są również reprezentacyjni.

stres-rozmowa kwalifikacyjna

Dobry research to podstawa

Aby jak najlepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, musisz się do niej solidnie przygotować. Masz tylko kilkanaście minut, aby przedstawić siebie, wypunktować swoje zalety, okazać zainteresowanie ofertą i pozostawić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Poszukaj informacji o firmie, czym się zajmuje, jaką ma ofertę, co osiągnęła w swojej branży, dowiedz się jak najwięcej o stanowisku na które aplikujesz. Takie informacje możesz znaleźć w Internecie bądź pytając znajomych, którzy już pracują w tej firmie. Zastanów się także nad pytaniami, które mogą paść ze strony rekrutera i odpowiedziami, jakie możesz na nie udzielić. Na rynku dostępnych jest także wiele książek, w których omawia się pytania, które najczęściej pojawiają się w trakcie rozmów rekrutacyjnych. Chcesz zakupić podręcznik, który pomoże ci przygotować się do rozmowy z przyszłym szefem i zdobyć wymarzoną pracę, ale skończyły ci się środki? Tutaj sprawdzisz ofertę, jaką przygotował dla ciebie Kredito24.

Zachowaj spokójpunktualnosc-rozmowa kwalifikacyjna

Życie lubi płatać figle, szczególnie w takich sytuacjach, warto więc wszystko wcześniej przygotować i na spotkanie wybrać się odpowiednio wcześnie. Zapoznaj się z trasą dojazdu, aby na miejsce przybyć co najmniej 15 minut wcześniej. To ty sam najlepiej znasz siebie i swój organizm. Jeśli wiesz, że takie sytuacje jak rozmowa kwalifikacyjna są dla ciebie trudne i wywołują silny stres, możesz wcześniej wypić melisę bądź wykonać ćwiczenia rozluźniające. W trakcie rozmowy staraj się siedzieć prosto, aby sprawić wrażenie osoby pewnej siebie i swoich umiejętności. Rozmawiaj uprzejmym tonem, utrzymując kontakt wzrokowy z rozmówcą. Ręce trzymaj spokojnie na kolanach bądź na stole i w żadnym wypadku nie baw się np. długopisem, gdyż wskazuje to na brak odporności na stres. Twoja pewność siebie z pewnością wzrośnie gdy będziesz dobrze przygotowany.

Nie dam rady…

Jeśli przed tobą pierwsza rozmowa o pracę i jesteś pewny, że sobie nie poradzisz, możesz poszukać pomocy u specjalistów. Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń i warsztatów, które mają na celu wyposażenie uczestników w wiedzę i materiały przydatne do wspierania ich na rynku pracy. Na takich zajęciach można uzyskać pomoc w napisaniu profesjonalnego CV oraz listu motywacyjnego, a także zdobyć wiele cennych wskazówek, np. jak przekonać do siebie przyszłego szefa. Niektóre szkolenia finansowane są z funduszy unijnych, bądź organizowane bezpłatnie z ramach targów pracy, a na inne można zapisać się po uiszczeniu niewielkiej opłaty. Warto jest trochę zapłacić i wziąć udział w tego typu inicjatywach, gdyż może to zadecydować o całym naszym życiu i pomóc nam znaleźć pracę marzeń! Interesuje cię udział w szkoleniu, ale akurat skończyły ci się pieniądze? Nie rezygnuj z tej szansy i skorzystaj z oferty Kredito24.