Inkubatory przedsiębiorczości

Hasło przedsiębiorczość stało się w ostatnich latach słowem kluczem, bez którego codzienność traci swoją magię i tajemniczość. Coraz więcej ludzi bowiem patrzy na świat nie ograniczeniami, a szansami, które kryją się tuż za rogiem. Szczególnie młodzi, ambitni ludzie, zaraz po wyjściu za drzwi uczelni wyższych, z dyplomem w ręku, zaczynają szukać okna możliwości biznesowych, okna, przez które widać stworzoną ich rękoma, kreatywnością i pomysłami zupełnie nową rzeczywistość. I, uwaga, dobra wiadomość – nie są oni pozostawieni sami sobie. Z pomocą przybywają inkubatory przedsiębiorczości.

Inkubator przedsiębiorczości – co to takiego?

Choć inkubatory przedsiębiorczości ze szpitalem nie mają nic wspólnego, działają na tej samej zasadzie co te, które podtrzymują przy życiu wcześniaki na sali porodowej. To instytucje, o bardzo różnej formie prawnej, których zadaniem jest wsparcie młodych przedsiębiorców w początkowym okresie ich działalności. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają pomysł, chęci i zapał do działania, brakuje im jednak siedziby, adresu korespondencyjnego, nie bardzo wiedzą, jak poradzić sobie ze wszystkimi dokumentami i formalnościami związanymi z zakładaniem własnej działalności gospodarczej. Wystarczy przyjść z pomysłem i za niewielką opłatą oddać się w ręce tych, którzy w biznesie niejedno już przeszli.

Lokal, pomoc i sekretarka

Inkubator przedsiębiorczości – co to takiego?Ci, którzy decydują się na takie rozwiązanie mogą liczyć na to, że już od pierwszej chwili zostaną otoczeni opieką. Ich firma od tej chwili będzie miała swoją siedzibę w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu, z biurkiem i, jeśli takie będzie życzenie, komputerem i telefonem. Sekretarka zatrudniona przez inkubator może zająć się przychodzącą pocztą, czy wysyłką dokumentów. Co więcej, inkubatory oferują także szkolenia, wsparcie specjalistów i ekspertów czy doradców z poszczególnych dziedzin, takich jak marketing, księgowość czy sprzedaż. Są tam po to, by podzielić się swoim doświadczeniem i pomóc tym, którzy w biznesie dopiero stawiają pierwsze kroki. Do dyspozycji rezydentów ośrodków oddaje się również sale konferencyjne, a także zaplecze technologiczne – szerokopasmowy dostęp do internetu, komputery, telefony, skanery czy kserokopiarki. Czasem w inkubatorach spotkać można pokaźny zbiór biblioteczny, który zawiera zestaw pozycji – biznesowych niezbędników, które pozwalają lepiej zrozumieć procesy i zjawiska. Inkubatory oferują także pomoc w nawiązaniu kontaktu z instytucjami finansowymi, które w przyszłości mogą wesprzeć podejmowane inicjatywy w charakterze zewnętrznych inwestorów, czy tak zwanych aniołów biznesu. Nierzadko niezwykle korzystna dla rezydentów okazuje się współpraca z innymi podmiotami, których wsparcie biznesowe może okazać się kluczowe dla konkretnego, wspieranego przez inkubator projektu.

Blisko 50 szans na lepszą przyszłość

Raport opublikowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wskazuje, że w 2014 roku w Polsce działało 46 inkubatorów przedsiębiorczości. Część z nich to tak zwane Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, których działalność finansowana jest w oparciu o środki danej uczelni.

Inkubatory przedsiębiorczości to wspaniałe rozwiązanie dla każdego, kto chce rozkręcić własny biznes. Pozwalają one zminimalizować koszy (opłata miesięczna za korzystanie z dobrodziejstw inkubatora waha się od 250 do 350 złotych miesięcznie), ale przede wszystkim, sprawiają, że dżungla świata biznesu staje się bardziej przejrzysta i przystępna dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku. Istotne jest także to, że współpraca z ekspertami i doradcami to zmniejszenie ryzyka podejmowania nietrafionych decyzji. Jest to więc coś, co może być pierwszym krokiem do sukcesu.