Ile wydaliśmy na Euro2012 na bezpieczeństwo?

Kilka dni temu podawaliśmy ile Polska zarobiła na Euro2012. Teraz czas podać ile wydała na nadgodziny dla funkcjonariuszy pracujących podczas rogrywek. Jak podaje Rp.pl, Jacek Cichocki – Minister Spraw Wewnętrznych wystąpił do Ministra Finansów w sprawie uruchomienia wypłat pieniędzy za nagodziny dla funkcjonariuszy w wysokości 16,5 mln zł.

Wypłaty te mają obejmować funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz Straży Granicznej, którzy zabezpieczali Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Pracownicy ci wypracowali około 711 tyś. Nadgodzin, a najwięcej, bo ponad 356 tyś. Nagodzin, wypracowali policjanci. Nadgodziny te zostały zabezpieczone w budżecie na 2012 w wysokości 20 mln zł, jednak w sierpniu po przestawieniu wyliczeń wynika, że koszt nadgodzin wyniósł 16 mln 547 tyś zł. Oznacza to 3,5 mln zł rezerwy, której kwestia, na co zostanie przeznaczona jest rozstrzygana. Mogą to być wydatki związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem bądź paliwem.

Jak podaje Rp.pl na podstawie danych ministerstwa wynika, że najwięcej nadliczbowych godzin na służbie spędzili policjanci oraz strażacy (ponad 315 tyś). Funkcjonariusze BORu wypracowali 30 tyś. 455 nadgodzin, a strażnicy graniczni 8 tyś. 134 nadgodziny. W sumie w ciągu 3-tygodniowego turnieju w Polsce rozegrano 15 meczów w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Najwięcej i najdłużej fanów futballu gościła Stolica, w której na trzy mecze grupowe i jeden z ćwierćfinałów i półfinał.

Przy zabezpieczeniu rozgrywek zaangażowani byli funkcjonariusze komend wojewódzkich policji (w szczególności z Komendy Stołecznej Policji, Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Wrocławia oraz Rzeszowa). Ponadto w zabezpieczaniu mistrzostw uczestniczyły służby podległe MON, w tym ponad 1 tyś. 200 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Jak informuje MSW, każdego dnia turnieju nad bezpieczeństwem zarówno kibiców i reprezentacji narodowych czuwało ponad 6 tyś. policjantów. Podczas meczu Polska-Rosja oraz Rosja-Grecja liczba w Warszawie wzrosła do odpowiednio 14 i 16 tyś. funkcjonariuszy.

Biorąc pod uwagę raporty i opinie turystów odwiedzających nasz kraj bezpieczeństwo zostało w pełni zapewnione. Dodatkowo udało nam się, nie tylko nie przekroczyć planowanego budżetu, ale nawet zaoszczędzić ponad 3 mln zł. Możemy być z siebie dumni.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: K.Malolepszy, Zdjęcie: Gerd-Altmann/pixelio.de