Ile tak naprawdę zarobiliśmy na EURO2012?

Zagraniczni turyści wydali w trakcie Euro2012 w Polsce prawie 200 mln zł więcej niż początkowo szacowano informuje Money.pl. Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało, że turyści wydali w ciągu 3 tygodni, zamiast oczekiwanych 800 mln zł, blisko 1 mld zł. Zgodnie z oficjalnymi danymi , które zostały opublikowane na koniec lipca przez Instytut Turystyki, wydatki turystów zagranicznych podczas rozgrywek Euro 2012 w Polsce okazały się być znacznie wyższe od prognozowanych przez Impact.

Raport ten, sporządzony tuż po zakończeniu rozgrywek, dotyczył wpływu Euro 2012 na polską gospodarkę oraz zawierał wstępne szacunki. Z danych przygotowanych przez Instytut Turystyki wynika, że zagraniczny turysta w trakcie swojego pobytu na Euro 2012 w Polsce wydał statystycznie 1541 zł, a średnie dzienne wydatki wyniosły 243 zł. Z uwględnieniem wydatków poniesionych przez mistrzostwami, które turysta poniósł przed przyjazdem do naszego kraju, czyli: rezerwacją noclegu, transportu, ubezpieczenia, obcokrajowiec wydał średnio 2654 zł. Suma łącznych wydatków cudzoziemców, którzy odwiedzili w tym okresie Polskę to 980 mln zł.

Polska zyskała na Euro2012 jednak nie tylko finansowo, ale również wizerunkowo na arenie międzynarodowej. MSiT podaje, że około 85% obcokrajowców, którzy bawili się w trakcie rozgrywek bardzo dobrze oceniło organizację mistrzostw. Ocena ta przewyższa znacznie Euro2012 sprzed 4 latach w Austrii, które zostało ocenione na 68%. 80% obcokrajowców zadeklarowało, że ponownie odwiedzi nasz kraj, a aż 92% poleci Polskę znajomym i rodzinie jako kraj atrakcyjny turystycznie.

Główną przyczyną takiego odbioru jest dobra organizacja i wysokie oceny obcokrajowców. Przełoży się to w przyszłości na wzrost ruchu turystycznego w Polsce.Według raportu Impact, dotyczącego wpływu Euro2012 na gospodarkę, głównym rezultatem poprawy wizerunku po mistrzostwach, jest zagranicznego ruchu, który ma rocznie sięgać 500 tys. turystów zagranicznych więcej. Dzięki temu przewiduje się wzrost przychodów z turystyki zagranicznej do roku 2020, które mają sięgać łącznie o 4,2 mld zł. MsiT ocenia, że dzięki poprawie wizerunku i infrastruktury polskie PKB w latach 2013-2020 polskie PKB, dzięki poprawie wizerunku kraju na arenie międzynarodowej i modernizacji infrastruktury transportowej wzrośnie łącznie o ponad 20 mld zł.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: K.Malolepszy; Zdjęcie: Thorben Wengert / pixelio.de