Ile kosztuje posiadanie psa?

pies-pupil-wydatki-posadanie-cztery-łapy-koszt-karma-weterynarz-psiak-zwierzęMerdający ogon, uśmiechnięty pysk – wielu z nas więcej do szczęścia nie potrzeba. Pies, najlepszy przyjaciel człowieka, potrafi zamienić każdy dzień w radosne chwile, przepełnione szczekaniem i skakaniem. Taki towarzysz życia to skarb i jego miłość jest bezcenna, ale w naszej codzienności ma jednak swoją wartość. Posiadanie żywego stworzenia to odpowiedzialność, która wiąże się z kosztami, a na nie każdy właściciel powinien być gotowy.

Pierwsze szczeniaki za płoty

Gdy decydujemy się na przygarnięcie czterech brykających łap, musimy się odpowiednio przygotować jeszcze przed przybyciem nowego członka rodziny. Warto zrobić sobie listę, na której systematycznie będziemy wypisywać, co może się w pierwszych dniach przydać. Na pewno musi się na niej znaleźć kilka podstawowych elementów – miska, obroża, smycz, kaganiec, to, wydawałoby się drobiazgi, które nie należą jednak do najtańszych. Za taki zestaw możemy zapłacić nawet do 100zł, a trzeba wziąć pod uwagę, że na przykład z kagańca mały rozrabiaka szybko wyrośnie. Można dorzucić jeszcze legowisko – ich ceny wahają się od 30zł do ok. 300zł (duże znaczenie ma tu wielkość sierściuszka), jednak to z powodzeniem może zastąpić zwykły koc. Pod uwagę trzeba wziąć również foliowe woreczki na odchody, dobrze jest też mieć w gotowości podkłady higieniczne – na pewno przydadzą się, zanim psiak nauczy się załatwiać wszystkie swoje potrzeby na dworze.

Dużą inwestycją jest też pierwsza wizyta u weterynarza – zestaw obowiązkowych szczepień to koszt około 120zł. Te na wściekliznę trzeba będzie powtarzać co rok – ich cena nie jest jednak wysoka, ok. 25zł.

Cztery łapy, pysk i portfel

pies-pupil-wydatki-posadanie-cztery-łapy-koszt-karma-weterynarzZ każdym kolejnym wspólnie spędzonym dniem psiak podbija nie tylko serca domowników, ale również ich portfele. Psia karma kosztuje – im większy zwierzak, tym więcej jedzenia potrzebuje. Przy rasie średniej wielkości, może to być koszt powyżej 150zł/miesiąc za karmę dobrej jakości. Są też jednak domowe, dużo tańsze sposoby, wyżywienia pupila – można gotować mu kaszę jęczmienną z mięsem i warzywami. To zdecydowanie mniej kosztowne rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać, że wymaga czasu i dbałości o to, by serwowane psiakowi posiłki były świeże i pożywne. Doliczyć trzeba także obrożę przeciw kleszczom, w którą trzeba ubrać psa na początku sezonu wiosenno-letniego (za obrożę dobrej jakości w klinice weterynaryjnej zapłacimy nawet 80zł).

Wydatkiem, o którym warto również wspomnieć, są zabawki. Piłka, sznurek do ciągania, kość, na pewno umilą psiakowi życie i zapewnią dodatkową porcję ruchu i zabawy; mogą pomóc uchronić meble przed zniszczeniem – wymiana pogryzionej kanapy jest dużo bardziej kosztowna niż dwie piłki po 10zł za sztukę.

Niestety, każdy właściciel, decydując się na przygarnięcie psa, musi liczyć się z tym, że kiedyś pupil będzie potrzebował fachowej pomocy weterynaryjnej. A to wymaga znacznych nakładów finansowych – dla większości właścicieli zdrowie czworonożnego pupila jest jednak bezcenne i zrobią wszystko, by mu pomóc.

 

Pies to bez wątpienia najlepszy przyjaciel człowieka, cztery łapy szczęścia, ogon radości i pysk pełen energii. Wszystko to jest z jednej strony bezcenne, z drugiej – wiąże się z wydatkami, które niejedną rodzinę mogą zaskoczyć. Jednak miłość, którą zwierzak obdarza swojego właściciela, jest najwspanialszym wynagrodzeniem za wszystkie trudy i wydatki.