Grudzień – miesiącem pożyczek?

Prezenty, zakupy świąteczne, korzystanie z możliwości, które znikną z końcem tego roku – wiele jest powodów do tego, żeby zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu właśnie teraz. Jak podaje portal www.bankier.pl, ostatnie badania firmy doradczej Deloitte pokazały, że w tym roku przeciętna polska rodzina jest skłonna wydać na zakup prezentów i przygotowania świąteczne średnio około 1280 zł czyli kwotę o 12% większą niż rok wcześniej.

Banki oraz inne instytucje finansowe są w pełni świadome zapotrzebowania, jakie pojawia się w związku ze zbliżającymi się świetami i końcem roku i tym samym przygotowują specjalne oferty. Obejmują one różnego rodzaju pożyczki: od kredytów gotówkowych przez zadłużenie na karcie kredytowej czy zakupy na raty.

Choć w tym roku kwoty przeznaczone na zakupy wzrosną, pochodzić one będą głównie z oszczędności – deklaracje tego typu złożyło aż 82% badanych osób. Chociaż banki prześcigają się w tej chwili w tworzeniu powabnych hasł reklamowych, to zaledwie 5% przeznaczonych na przygotowanie świąt pieniędzy będzie pochodzić właśnie z tego źródła. Kwota ta będzie więc nawet niższa – o 1% – niż w roku ubiegłym. Kredyty konsumcyjne nie zostaną więc raczej hitem końca 2012 roku.

Zdecydowanie więcej zainteresowania wydają się natomiast budzić wnioski o rządowe dofinanoswanie zakupu nieruchomości dla rodzin i singli. Program „Rodzina na Swoim“ kończy się z dniem 31. grudnia tego roku. Wiele osób, które nie złożyło do tej pory wniosku – choćby w nadziei na spadek cen nieruchomości – ma teraz ostatnią szansę, aby to zrobić. Jest o co walczyć – w ramach programu uzyskać można 50% dofinansowanie do odsetek w ciągu pierwszych 8 lat kredytu i tym samym zaoszczędzić nawet do 35 tysięcy złotych.

 Autor: I.Kujawa/ Kredito24   Zdjęcie: Rainer Sturm  / pixelio.de