Grudniowa bniżka stóp o 25% jest prawdopodobna?

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procento o 25 punktów bazowych – podaje www.wp.pl. Ta wiadomość z pewnością ucieszy kredytobiorców – wszystko wskazuje na to, iż to początek cyklu obniżek oraz oszczedności w portfelach kredytobiorców. W związku z tym, stawka wskaźnika WIBOR 3M (służącego do wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych)  nadal będzie spadać dzięki oczekiwaniu na dalsze obnizki stóp.

Z notowań kontraktów terminowych FRA (obrazujących oczekiwania rynku co do notowań WIBOR-u) wynika, iż na przełomie roku trzymiesięczna stawka może wynosić 4,20 – 4,30 %. Od końcówki sierpnia wskaźnik WIBOR 3M spadł o ponad 40 p.b. co spowodowało w rezultacie obniżkę rat 30-letniego kredytu hipotecznego o około 27 zł na każde 100 tysięcy złotych zadłużenia, co w przeliczeniu na procenty daje 4,2. Dla konsumenta spłacającego kredyt mieszkaniowy  oznaczać to będzie obniżenie miesięcznej raty o 80-81 złotych.

Przewiduje się, że jeżeli WIBOR 3M w dalszym stopniu będzie się obniżał do 4,25%, rata 30letniego kredytu hipotecznego w złotych spadnie o dalsze 29 zł na każde 100 tysięcy złotych zadłużenia. Oznacza to oszczędność rzędu 87-88 zł miesięcznie. Łącznie, porównując do wakacji 2012, rata będzie niższa o prawie 170 zł. Część banków aktualizuje oprocentowania kredytów kwartalnie, natomiast reszta miesięcznie. W efekcie finalnym może się zdarzyć, iż dla niektórych kredytobiorców obniżka stóp procentowych będzie odczuwalna dopiero na poczatku przyszłego roku.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H.Mikulska, Zdjęcie: Gerd Altmann/Hans Braxmeier  / pixelio.de