Głodowe emerytury zmorą Polaków?

 Jak wynika z wyliczeń ING TFI, wkrótce emerytury Polaków wyrównają się, przez co zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby zarabiające kilkakrotnie mniej, otrzymają świadczenia na podobnym poziomie. Co więcej , nauczycielka z czterodziestoletnim stażem może liczyć na równowartości dzisiejszych 500 zł emerytury.

 

Jak przekonuje portal finanse.wp.pl , oparcie swoich przyszłych finansów wyłącznie na państwowym systemie emerytalnym może być niezwykle niekorzystane dla przyszłych emerytów. W badaniu zreazliowanych przez ING TFI porównano profil warunków zatrudnienia i przychodów młodej nauczycielki i nieco starszego przedsiębiorcy.

Wynik analizy okazał się zaskakujący, bowiem okazało się, że pedagog zarabiający 2500 zł brutto i właściciel dobrze prosperującej firmy o przychodach kilkakrotnie wyższych, mogą spodziewać się świadczenia emerytalnego niemal na tym samym poziomie. Wyliczono bowiem , iż emerytura tej pierwszej osiągnie pułap 503 zł, natomiast przedsiębiorca będzie mógł liczyć na 513 zł. Otrzymane wartości szacunkowe dotyczą wynagrodzeń za pracę po uwzględnieniu 3 % inflacji .

Część ekonomistów uważa, że od lat trwa inkorporowanie redukcji świadczeń emerytalnych, które z roku na rok są coraz niższe. Analitycy podkreślają, że sposobem na wybrnięcie z dołka finansowego w przyszłości jest oszczędzanie pieniędzy we własnym zakresie. Jednak nadal zbyt rzadko Polacy decydują się na comiesięczne odkładanie części ze swojego wynagrodzenia, argumentując takie tendencje faktem otrzymywania zbyt niskich zarobków.

Interesuej Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24  Zdjęcie: Bernd Kasper/ Pixelio.de