Finansowe postanowienia noworoczne

Nowy Rok to ten szczególny czas, w którym możemy zacząć wszystko od nowa. 31 grudnia, minutę przed północą zamyka się bowiem kolejny rozdział naszego życia. Wszystkie radości, osiągnięcia, sukcesy, ale i porażki oddalają się spokojnie, zostawiając miejsce na kolejne plany, marzenia i cele. Nowy Rok to dobry moment, by dokładnie, krok po kroku, przemyśleć swoją codzienność tak, by można było stwierdzić, czego potrzeba nam do szczęścia.

Choć mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, niestety, bardzo często znakomita większość postanowień noworocznych właśnie wokół kwestii finansowych oscyluje. Oczywiście, na pierwszym miejscu pewnie i tak pozostanie dieta, zrzucenie zbędnych kilogramów czy nauka języka obcego. Finanse jednak ściśle się z nimi wiążą.

1. Zacznę oszczędzać

1. Zacznę oszczędzaćTo postanowienie tak oczywiste i tak codzienne, że niewiele osób decyduje się, by je sprecyzować. A to niezwykle ważne. Samo stwierdzenie „dobrze, od dzisiaj wydaję mniej” nie gwarantuje sukcesu. Z pewnością warto przemyśleć, w jakich okolicznościach najłatwiej będzie mi oszczędzać, z czego mogę od razu zrezygnować, by móc odkładać kilka złotych co miesiąc.

Najłatwiej zacząć od zakupów. Jeśli w sklepie odpuścimy sobie zakup produktów, które są niczym innym jak kaprysem i nie niosą za sobą nic poza chwilą przyjemności, będziemy mogli wrzucić kilka monet do świnki skarbonki po każdym powrocie ze sklepu. Jeśli założymy, że do tej pory codziennie kupowaliśmy przynajmniej słodkiego batona, a od święta kawałek ciasta i zupełnie z tego zrezygnujemy, okaże się, że do skarbonki trafiać będzie 20 złotych tygodniowo, czyli aż 80zł w miesiącu. Na zakupy warto więc chodzić z kartką, na której wcześniej spisaliśmy wszystkie niezbędne produkty, skrzętnie omijając te, bez których spokojnie możemy się obejść. Trzymając się wypisanych produktów, unikniemy niepotrzebnych pokus, które czyhają na nas w każdej sklepowej alejce. Pamiętaj też, że planowanie zakupów jest bardzo dobrym pomysłem. Jeśli wiesz, czego będziesz potrzebować na niedzielny obiad już kilka dni wcześniej, będziesz mieć czas, by kupić te produkty w jak najniższej cenie.

Jeśli jednym z naszych niefinansowych postanowień noworocznych jest rzucenie palenia, wtedy suma, którą zaoszczędzimy będzie już znacznie wyższa. Paczka papierosów to koszt średnio 14zł. Łatwo policzyć, ile w skali miesiąca wydajemy niepotrzebnie.

Oszczędzać można też na co dzień, w domowym zaciszu. Głównym bohaterem takiego oszczędzania już nie jest świnka skarbonka, a nasza świadomość, że każde urządzenie, które mamy w mieszkaniu, generuje koszty. Dlatego, by zaoszczędzić, wystarczy pamiętać o gaszeniu światła po wyjściu z pomieszczenia, wyłączaniu komputera i telewizora na noc, o zakręcaniu wody przy myciu zębów już nie wspominając. Takie drobne czynności składają się na naprawdę znaczne oszczędności w skali roku. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zakręcenie kaloryfera przed wyjściem z domu może znacznie obniżyć koszty ogrzewania, które o tej porze roku są znacznym obciążeniem dla budżetu.

Jeśli chcesz jednocześnie zadbać o zdrowie i o swój portfel, swój samochód zostawiaj w garażu tak często, jak to tylko możliwe. Jeśli nie pracujesz na drugim końcu miasta, od czasu do czasu, możesz spokojnie pozwolić sobie na poranny spacer, którego zwieńczeniem będzie Twoje biuro. Zamiast wszędzie jeździć autem, którego spalanie, szczególnie w korkach, sięga nieprzyzwoitego poziomu, zacznij korzystać ze swoich nóg jako najpewniejszego środka transportu. Oszczędność na benzynie będzie zauważalna i szybko odciąży domowy budżet.

2. Nie zaciągnę kolejnej pożyczki

2. Nie zaciągnę kolejnej pożyczkiBadania pokazują, że to postanowienie gości na listach 17% Polaków. Wydaje się jednak, że powinno zostać nieco zmodyfikowane. Oczywistym jest, że najbezpieczniej jest inwestować i spełniać swoje marzenia opierając się jedynie o środki własne, jednak zaciągnięcie pożyczki nie jest niczym złym. Jest jednak jeden warunek – pożyczka musi mieć przejrzyste zasady i być bezpieczna. My z kolei powinniśmy dokładnie rozważyć, czy jest to krok, na który nas stać i czy na pewno będziemy mieć z czego tę pożyczkę spłacić. Nietrudno bowiem zaciągnąć zobowiązanie, zajmuje to niespełna 10 minut i nie wymaga nawet wychodzenia z domu, jednak spłata w terminie jest absolutną koniecznością. To, że weźmiemy pożyczkę przez internet, nie zwalnia nas z obowiązku wywiązania się z obowiązku oddania pożyczonej kwoty wraz z dodatkowymi kosztami. Odsetki, kolejne pożyczki pozwalające spłacić tę poprzednią, czy powiększający się debet na koncie bankowym to elementy, których musimy w 2016 roku uniknąć. Tylko w ten sposób nadchodzące dwanaście miesięcy będzie mogło zapisać się w naszej historii jako pozytywny i radosny czas.

3. Będę rozsądniej zarządzać domowym budżetem

3. Będę rozsądniej zarządzać domowym budżetemTo kolejne postanowienie, które wymaga doprecyzowania, w takiej bowiem formie jest nie do spełnienia. Rozsądne zarządzanie domowym budżetem to przede wszystkim planowanie większych wydatków, niepoddawanie się impulsom i dokładne analizowanie ofert. Jeśli chcemy kupić coś, co jest stosunkowo drogie, poświęćmy czas na dokładny research. Porównajmy oferty kilku sklepów, zobaczmy, co dokładnie proponują zanim zdecydujemy się na dokonanie zakupu. Bardzo często różne sklepy narzucają ogromną marżę, a ten sam produkt możemy znaleźć gdzieś, gdzie jego cena będzie znacznie niższa. Dotyczy to zarówno telewizorów, jak i drobniejszych rzeczy, jak zabawki dla kota. Zakup ubrań można na przykład odłożyć na czas wyprzedaży, a w okresie przedświątecznym dobrze jest unikać centrów handlowych. Aż się tam roi od pozornych okazji, które kuszą i skłaniają do impulsywnych zakupów tego, czego w rzeczywistości nie potrzebujemy.

Domowy budżet warto na koniec miesiąca podsumować. Zebrać wszystkie rachunki, podliczyć wydatki tak, by zobaczyć, na co najwięcej wydajemy i z czego można zrezygnować. Być może zbyt często kupujemy dekoracje do domu, które później nie są nikomu do niczego potrzebne i z których łatwo można zrezygnować?

Święta za pasem, Nowy Rok już za chwilę więc przyjdzie podać nam rękę. Przywita się z nadzieją, że będzie dobry dla każdego i że postanowienia, które wypisujemy sobie na kartkach w sylwestra, pomoże wprowadzić w życie. Chce każdym swoim dniem wspierać nas i naszą wytrwałość w dążeniu do celu, musimy jednak dać mu szansę. Tworząc dokładny, skrupulatny plan wydatków czy oszczędzania, zbliżymy się znacznie do sukcesu – momentu, w którym poczujemy, że naprawdę nasz budżet domowy jest pod kontrolą, a pieniądze, na które ciężko pracujemy, służą pozytywnym celom. Niech postanowienia noworoczne nie będą tylko pustymi słowami. Niech pomogą nam zmieniać nasze życie na lepsze.