Erasmus+ – dofinansowana przez UE przygoda życia

Jakbyś zareagował, gdyby ktoś powiedział Ci, że następny rok spędzisz w miejscu oddalonym o 1600km od swojego aktualnego miejsca zamieszkania? W miejscu, do którego udasz się zupełnie sami i że nie będziesz znał tam nikogo? Że będziesz musiał sobie poradzić zupełnie sam, nie będziesz mógł liczyć na rodzinę i przyjaciół? Że postawisz stopy w mieście, w którym nigdy wcześniej nie byłeś, a które od teraz stanie się Twoim domem?

Studenci na taką informację reagują wybuchem dzikiej radości, szalonego entuzjazmu i łzami szczerego szczęścia i wzruszenia. Oznacza to bowiem, że stają tym samym na progu najwspanialszej przygody ich życia – jadą na Erasmusa.

Erasmus plus – przygoda życia

Chodzi oczywiście o program Erasmus, a w zasadzie od niedawna Erasmus+ – unijną strukturę, która pozwala młodym ludziom wyruszyć w świat i zatopić się w magiczną mieszankę kultur. Skierowany jest do młodych ludzi na wszystkich poziomach kształcenia, ale również do nauczycieli, kadry akademickiej. Szczególnie popularny jest ten obszar, który pozwala studentom wyjechać na wymianę studencką do innego kraju. W ciągu pobytu stają się oni pełnoprawnymi studentami uczelni przyjmującej. Biorą udział z zajęciach w raz ze studentami danego kraju, odrabiają prace domowe, zdają egzaminy. Aspekt edukacyjny to jedno – druga strona tego europejskiego medalu jest zdecydowanie ciekawsza. Erasmus to wspaniała szkoła życia w środowisku, w którym styka się mnóstwo kultur, a granice między nimi ulegają zatarciu. To czas, w którym jakiekolwiek limity przestają istnieć, liczy się przygoda, przyjaźń oraz otwartość serc i umysłów.

Budżet Erasmusa

Rok spędzony zagranicą, szczególnie za zachodzie Europy, wiąże się jednak ze znacznymi kosztami. Na szczęście Unia Europejska częściowo je pokrywa – Budżet Erasmusakażdemu studentowi przysługuje stypendium, którego wysokość uzależniona jest od kraju przyjmującego. Zazwyczaj waha się ono od 300 do 500€ miesięcznie. Jest to jedynie forma dofinansowania, które pokrywa tylko niewielką część zobowiązań, na które Erasmus musi być przygotowany. Wynajęcie mieszkania, codzienne życie, weekendowe szaleństwa i podróże w międzynarodowym gronie niestety kosztują dużo więcej. Wyjeżdżając na wymianę trzeba mieć w zanadrzu spore oszczędności, które pozwolą przeżyć szczególnie trudne pierwsze tygodnie, a w kolejnych dadzą szansę na prawdziwie pełną przygodę. Taką, w której nie trzeba oszczędzać na każdej międzynarodowej przyjemności. Zresztą nie tylko o przyjemność tu chodzi – to doświadczenie, które zmienia życie i zmienia człowieka na lepsze. I jego CV też, na zdecydowanie bardziej wartościowe.

Jeśli Ty lub Twoje studiujące dziecko marzycie o tym, by spojrzeć na świat przez pryzmat Erasmusowych uniesień i wzruszeń – sprawdźcie terminy, w których należy składać aplikacje na Waszych uczelniach. I koniecznie zacznijcie odkładać środki finansowe już dziś – na pewno przydadzą się w trakcie wyjazdu. I pamiętajcie, że kompanem Waszej podróży może być Kredito24, które służy wsparciem finansowym w każdej chwili.