Emigranci przesyłają mniej pieniędzy do Polski

Dane sporządzone przez Narodowy Bank Polski wykazały, iż zmniejszyły się wpływy pieniężne pochodzące z kieszeni polskich emigrantów. Choć liczba osób wyjeżdżających za granicę i przebywających poza Polską ponad trzy miesiące,  zwiększyła się aż o 70 tysięcy- Polacy coraz mniej chętnie przesyłają pieniądze do rodzin pozostających w ojczyźnie. Wpływy z tego tytułu w pierwszym półroczu 2013 roku szacowane są na kwotę 7,7 mld zł- to o 682 mln zł mniej niż w roku 2012.

 

 

Według analityków taka sytuacja może być spowodowana faktem, iż coraz więcej osób decyduje się na długotrwały wyjazd za granicę, a nawet osiedlenie się na stałe poza granicami Polski. Co więcej częściej widoczna jest tendencja emigrowania całych rodzin, przez co pieniądze nie istnieje potrzeba przekazywania pieniędzy  do Polski.

 

Wiele osób decyduje się na założenie rodziny poza granicami Polski, zapisuje dzieci do szkół i zaciąga długi finansowe w postaci kredytów- wszystko to ma wpływ na utwierdzeniu się wielu Polaków w decyzji o pozostani na emigracji. Ponadto pobierane przez  nich zobowiązania- na przykład na kupno mieszkania lub samochodu,  nie pozwalają przez wiele lat na powrót do Polski, czy dzielenie się zarobionymi pieniędzmi z rodziną pozostającą w kraju.

 

Jednakże nadal sumy nadsyłane przez Polaków należą do wysokich i wielu rodzinom pomagają w podreperowaniu budżetu domowego, czy polepszeniu standartu życia, między innymi przez zakupów sprzętu AGD i  RTV. Taka sytuacja ma także odzwierciedlenie na rynku gospodarczym objawiające się zwiększeniem popytu na określone dobra lub usługi. Jednocześnie o dobrobycie społeczeństwa świadczy zapotrzebowanie na produkty kredytowe, jak pożyczka.

 

Jak donosi portal  serwisy.gazetaprawna.pl, największe pule pieniężne przesyłają do Polski osoby przebywające na terenie Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii oraz Holandii. Choć to właśnie Polacy słyną z umiejętności oszczędzania i właściwego inwestowania odłożonej gotówki, okazuje się, że również mieszkańcy takich krajów jak Indie, Chiny, czy Meksyk,chętnie przesyłają  rodzinom pieniądze zza granicy.  Suma kwot przekazanych za pośrednictwem instytucji finansowych przez emigrantów na całym świecie wyniosła 406 mld dolarów.

 

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24   Zdjęcie: brigitH / Pixelio.de