Elektrownie atomowa w Polsce

Wstępne porozumienia pomiędzy Polską Grupą Energetyczną a Eneą, KGHM oraz Tauronem PE podane w trakcie XII Forum Ekonomicznego w Krynicy wskazują na budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce – podaje Money.pl. Jest to zdecydowanie największe wydarzenie forum i szefowie wymienionych firm podpisali list intencyjny w tej sprawie. Jest to umowa wstępna, jednakże spółki wypracują jej ostateczną treść w ciągu sześciu miesięcy. Umowa wstępna stanowi dowód finansowania tej inwestycji.

Strony mają podjąć się prac nad końcowym projektem umowy nabycia udziałów w spółce celowej. Spółka ta została powołana przez PGE, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego. Najprawdopodobniej 50% + 1 akcji w tej spółce obejmie PGE jednak porozumienia w tej sprawie trwają i ostatecznej decyzji oczekuje się na początku przyszłego roku. Zgodnie z listem intencyjnym firmy zajmą się ostatecznym prokektem umowy nabycia udziałów w firmie PGE Elektrownia Jądrowa 1, bo taką nazwę będzie nosiła powstała firma. Umowa będzie regulowała prawa i obowiązki każdej ze stron w trakcie realizacji projektu, przy głównym założeniu, że PGE pełni bezpośrednio lub pośrednio rolę wiodącą w procesie realizacji. Według informacji elektrownia ma powstać za ponad 20 lat i rozważane są 3 lokalizacje: Chorzów, Gąski i Żarnowiec.

Nie wszyscy Polacy są zachwyceni tą wiadomością, zwłaszcza, że niedawno obchodzona była pierwsza rocznca katastrofy elektrowni w Fukushimie. Jednak w nawiązaniu do porpozycji projektu obiżenia emisji CO2 w UE jest to jedyny sposób na nowoczesnych, efektywnych i oszczędnych źródłach energii. W Polsce energia dalej oparta jest na gospodarce węglowej. Nie jest to komfortowa sytuacja dla Polski, która ponownie pozostała sama w sytuacji wetowania polityki klimatycznej UE.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: K.Małolepszy, Zdjęcie: Paul-Georg Meister/pixelio.de