Długi seniorów

Długi- seniorówW dniu dzisiejszym przypada Dzień Babci i Dziadka, a to skłania nas to refleksji nad tą grupą wiekową i bliższe przyjrzenie się wydatkom i przyzwyczajeniom finansowym babc i dziadków. Czy ta grupa osób nadal boryka się z uciążliwymi problemami finansowymi? Czy seniorzy często zaciągają zobowiązania w bankach lub instytucjach pozabankowych? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Profil finansowy seniora

Jak wynika z badań zrealizowanych przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wykoannych w IV kwartale 2014 roku, prawie połowa osób po 64 roku życia narzeka na problemy finansowe. Co ciekawe, choć bezrobocie w Polsce zmalazło, a rokrocznie wzrastają płace minimalne, wynik ten wzrósł o 7 punktów procentowych w porównaniu do 2008 roku. Takie droben lub większe problemy finansowe mogą wynikać oczywiście nie tylko z niskiej wartości przyznawanych emerytur, lecz także udzielaniu pomocy rodzinie przez osoby starsze, nierzadko biorąc na swoje barki spłatę kolejnych kredytów. Choć podkreśla się, że znacząco obniżyła się liczba respondentów deklarujących duże problemy finansowe ( z 22proc. w 2008 roku do 13,1 proc. w 2014 roku), to nadal jest to spora grupa osób, która szuka wsparci finansowego w firmach pożyczkowych.

Dobre życzenia

Święto Babci i Dziadka to nie tylko doskonały czas do złożenia tradycyjnych życzeń, lecz także okazja do przyjrzenia się finansom osobistym i wydatkom, jakie muszą każdego miesiąca ponosić seniorzy. To właśnie ta grupa społeczeństwa uważa się za poszkodowaną, chociażby ze względu naniskie emerytury. Jak wykazją badanie przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny ( GUS), wysokość emerytury jest zależna od świadczeniodawcy. Emerytury przyznawane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ( ZUSD), czy też w służbach mundurowych przez Ministerstwo Obrony, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Ponadto tego rodzaju świadczenia wypłaca także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia. Mimo to, widac ogromne zróżnicowanie w wysokości emerytów, w zależności od wykonywanego zawodu. Ty samym służby mundurowe mogą liczyć na emeryturę w wysokości powyżej 3000 zł brutto, to samo dotyczy górników, których emerytury średnio szacowane są na wartość 3770,4 zł brutto, w przypadku gdy wynagrodzenia nauczycieli szacowane są na jedynie 2178,2 zł, a rolników na nieco ponad 1100 zł. Tak drastyczne różnice moga wprawiać w osłupienia, a jednocześnie sprawiać, że wiele osób zaczyna poważnie zastanawiać się nad samodzielnym oszczędzaniem na emeryturę.

Pomyślność finansowa

Bez wątpienia jednym z lepszych życzeń dla Babci i Dziadka będzie życzenie im pomyślności finansowej, bowiem nadal wiele osób w podesżłym wieku podkreśla, że emerytura nie wystarcza im do pierwszego. Seniorzy w Polsce większość środków pieniężnych przeznaczją na podstawowe potrzeby związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, jak również najpotrzebniejsz elekarstwa. Jednocześnie starsze osoby starają się pomagać finansowo dzieciom i wnukom, w miarę swoich możliwości. Nie ulega więc wątpliwości, że zasobność portfeli większość z nich pozostawia wiele do życzenia, a seniorzy w Polsce nadal nie mogą sobie pozwolić na takie udogodnienia jak w Niemczech, czy innych krajach Europy Zachodniej.