Długi polskich emerytów

Dane z firmy widykacyjnej KRUK pokazują, że zadłużenie wśród polskich emerytów wciąż wzrasta. Statystycznie więcej kobiet boryka się z problemem nieuregulowanych wierzytelności, a niżeli mężczyzn. Prawdopodobnym powodem takiej sytacuji jest fakt, iż Panie żyją dłużej ( średnio 81 lat), przez co 57 proc. dłużników wśród emerytów to kobiety.

 

 

Portal serwisy.gazetaprawna.pl donosi, iż liczba dłużników powyżej 65 roku życia jest wyższa, w porównaniu do lat poprzednich. W roku 2012 wierzytelności emerytów obsługiwane przez spółkę KRUK  wyniosły 135 tys. zł , a w tym roku kwota ta wynosi już 180 tys. zł. Jednocześnie łączne zadłużenie osób będących po 65 roku życia to aż 910 mln zł.

Co ciekawe, według informacji zawartych w raporcie firmy KRUK, statystyczny dług przypadający na osobę będącą po 65 roku życia to 3,5 tys. zł w roku 2012. W tym roku dług na jedną osobę to juz 5 tys. zł . Tym samym różnica jest dość wysoka, bo oscyluje na kwotę 1,5 tys. zł.

 

Najbardziej zadłużony region Polski to Śląsk. To właśnie tam zadłużenie wynosi aż 170 mln zł. Kolejne pozycje ilości nieuregulowanych wierzytelności zajmują województwo mazowieckie oraz wielkopolskie. Dane zawarte w raporcie wykazały także, iż najwyższe zadłużenie oscyluje na kwotę 8 mln zł.

 

Problem zadłużenia dotyka częściej kobiety, a niżeli mężczyzn. Taki stan tłumaczy się przede wszystkim faktem, iż kobiety żyją statystycznie dłużej od mężczyzn ( średnio do 81 roku życia), natomiast mężczyźni do 73 roku życia.

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24  Zdjęcie: