Długi Polaków

Niespłacone w terminie zobowiązania Polaków dają łączną kwotę powyżej 38 mld złotych. Raport InfoMonitor pokazuje (opublikowany między innymi na ramach portalu www.wp.pl), że mimo faktu iż przyrost kwoty niespłaconych zobowiązań w 2012 był znacznie niższy niż w latach ubiegłych, to liczba zadłużonych rodaków stale się zwiększa. W minionym roku liczba dłużników, którzy zalegają ze spłatą zobowiązań powiększyła się aż o 170 tysięcy.

Kwota średniego niespalconego zobowiązania w 2012 roku wyniosła 16 900 zł. W porównaniu do lat ubiegłych daje to wzrost o około 345 zł (z kolei w roku 2011 przyrost ten kształtował się na poziomie ok 4 tysięcy złotych). Z danych InfoMonitora wynika, iż najwięcej pożyczek zaciąganych jest na Śląsku oraz Mazowszu. Zadlużenie w tych regionach wzrosło łącznie o 1,5 mld zł (do 13,1 mld złotych). W tych regionach mieszka także najwięcej dłużników. Warto dodać, iż zobowiązania wynikają nie tylko z niespłaconych pożyczek czy kredytów, ale także z zaległych rachunków, usług telekomunikacyjnych czy alimentów.

Pod koniec zesżłego roku liczba dłużników w Polsce kształtowała się w liczbie ok 2,3 miliona – czyli o 170 tysiecy więcej niż na koniec 2011 roku. Łączna kwota zaległych płatności wyniosła 38,3 mld zł – oznacza to wzrost o prawie 4 mln (o 11% w stosunku do roku ubiegłego). Jednakże, w latach 2010-2011 kwota niespłaconych zobowiązań wzrosła o 40%. Pokazuje to, iż Polacy zaczynają racjonalniej podchodzić do wydatków oraz spłacać je terminowo. Spowolnienie gospodarcze nie miało większego wpływu na liczbę zaległych płatności Polaków. Zdaniem specjalistów, bieżący 2013 rok raczej nie powinien przynieść dużych zmian tej tendencji.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H.Mikulska / Kredito24,  Zdjęcie:  Isinor  / pixelio.de