Czy można uniknąć przeglądu technicznego pojazdu?

Samochód to fajna sprawa. Nie musisz czekać godzinami na przystanku tramwajowym, czekając aż przyjedzie wyczekana gąsienica na szynach, po brzegi wypełniona ludźmi. Nie ogranicza Cię czas, bo auto daje swego rodzaju wolność. Możesz w dowolnym momencie wsiąść i pojechać prosto przed siebie, zwiedzić miejsca, do których nie dojeżdża żaden autobus, żaden pociąg. Jak wszystko jednak, również i posiadanie auta ma swoje ograniczenia i wady.
Jedne są oczywiste – koszty benzyny są w Polsce wysokie, przy dłuższych trasach jest to więc niemały wydatek. Nie każdy świeżo upieczony kierowca zdaje sobie jednak sprawę z tego, że posiadając samochód musi zadbać o to, żeby regularnie dokonywać przeglądu technicznego pojazdu.

Kiedy i po co?

Odpowiedź jest niezwykle prosta – dla bezpieczeństwa. Przegląd pozwala skontrolować, czy dalsze poruszanie się takim pojazdem nie stwarza zagrożenia w ruchu ulicznym, czy wszystko działa, jak należy. Sprawdzane są bowiem najważniejsze elementy, które, uszkodzone, mogą być przyczyną wypadku. Zresztą nie tylko o uszkodzenia chodzi – niektóre części zużywają się w trakcie eksploatacji i co ileś przejechanych kilometrów trzeba je wymienić. W czasie kontroli można stwierdzić, które z nich tej wymiany wymagają. Diagnosta sprawdza więc ogumienie, oświetlenie, hamulce, stan amortyzatorów a także stan jednostki napędowej za pomocą pomiaru emisji spalin.

Przeglądu dokonuje się zasadniczo raz w roku. Wyjątkiem są samochody fabrycznie nowe – te prosto z salonu po raz pierwszy trzeba skontrolować po trzech latach od daty pierwszej rejestracji. Kolejny raz po kolejnych dwóch, a później, tak jak pozostałe pojazdy, co rok. Zasada ta nie dotyczy jednak samochodów jeżdżących na gaz, czyli z silnikiem Lpg, a także taksówki. Te, bez względu na datę rejestracji, trzeba zaprowadzać na kontrolę co rok.

Za ile?

Każda kontrola techniczna wiąże się z kosztami – opłatą, której wysokość jest ściśle określona i jednakowa dla wszystkich stacji kontroli pojazdów. W Polsce wynosi ona 98zł. Jest to cena, którą na stałe dopisać do listy planowanych wydatków musi każdy posiadacz czterech kółek. Dwóch zresztą też, bo przeglądy dotyczą wszystkich środków transportu biorących udział w ruchu miejskim. Tramwajów na przykład też.

Oszczędzamy?

samochód-auto-przegląd-opłataCo robić, by bez kłopotów przejść przegląd i nie musieć naprawiać uszkodzonych elementów? Rada jest jedna – trzeba na bieżąco, nie tylko raz w roku, monitorować stan pojazdu. Wizyta u mechanika i wymiana tych części, które mogły się zużyć sprawi, że unikniemy nerwowych sytuacji na drodze. Jeśli bowiem nasz samochód zepsuje się na środku drogi, koszt jego holowania kilkukrotnie przewyższy jednorazową wizytę u mechanika. Warto pamiętać, że o pewne rzeczy powinniśmy również dbać sami – wymiana płynów czy oleju nie jest skomplikowaną czynnością i można podjąć się jej samemu, na przydomowym parkingu.

Jeśli Wasz ukochany samochód, mimo wielu środków ostrożności i dbałości, ulegnie awarii, a do wypłaty macie jeszcze kilka dni, pamiętajcie, że najlepszym rozwiązaniem jest Kredito24. Szybka pożyczka internetowa jest często lepszym rozwiązaniem, niż odkładanie sprawy na później.