Coraz więcej polskich firm ogłasza upadłość

W lipcu upadło 70 firm – podaje Money.pl. Jest to o 2,9% więcej firm niż w czerwcu 2012 (68 firm) i o 1,4% więcej niż w lipcu 2011 (69 firm). Dane pochodzące z raportu KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA), oparte na danych z sądów gospodarczych pokazują, że na skutek niewypłacalności, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy swoją działalność gospodarczą zakończyło 793 przedsiębiorstw. W lipcu 2011 r. roczna suma upadłości wynosiła 691 firm tak więc wynik bieżący jest o 14,8 % wyższy.

Liczba wniosków o upadłość stale wzrasta. Tylko w pierwszym półroczu 2012 roku liczba ta wzrosła do 472 firm, co daje 26 % więcej w stosunku do roku poprzedniego. A jak przewidują ekonomiści sytaucja ta ma się pogorszyć. Tylko w maju upadły 82 firmy, co w porównaniu z majem 2011 roku daje wzrost o 32 % a z kwietniem 2012 – 28%.

Firmy przeżywające największe problemy to branże budowlanie i jego kooperacni, handel detaliczny, przemysł spożywczy i branża poligraficzna. Spore problemy mają też firmy z zakrasu usług. Jak kometują eksperci główną przyczyną bankructw są problemy z płynnościa finansową firm. Najwięcej wniosków o upadłość,bo aż o połowę więcej w ciągu pierwszego półrocza w porównaniu z rokiem poprzednim, było w aglomeracjach takich jak: Warszawa, Gdańsk, Katowice.

Eksperci uspokajają jednak, iż nie należy się spodziewać lawinowych bankructw, poniewać jak podają wyniki GUS, kondycja polskich przedsiębiorst jest dobra. Cały sektor przedsiębiorstw, w porównianiu z I kwartałem 2011, zwiększył przychody o 12 %, a jego zysk netto wzrósł o ponad 9 %.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: K.Malolepszy, Zdjęcie: © Thorben Wengert/PIXELIO,