Coraz droższe rachunki bankowe – wynika z raportu NBP

Narodowy Bank Polski w swym półrocznym porównaniu podał, iż średnia miesięczna cena prowadzenia rachunku bankowego zwiększyła się w drugiej połowie ubiegłego roku o 7 procent – do kwoty 4,89 zł. NBP porównuje ceny podstawowych usług rozliczeniowych dla klientów indywidualnych w ponad 20 komercyjnych instytucjach finansowych – podaje portal www.forbes.pl.

 

Analitycy NBP wyniki badania tłumaczą przede wszystkim koncentracją banków na zwiększeniu stałych źródeł dochodu. Oznacza to, iż w ubiegłym roku banki komercyjne dokonały znaczącej modyfikacji swoich strategii – dotychczasowe podwyżki miały nakłaniac klientów do korzystania z usług zdalnych /mobilnych w celu odciążenia oddziałów stacjonarnych. Ostatnie podniesienie cen miało natomiast na celu poprawę wyników finansowych.

 

W raporcie napisano:  Banki kontynuują politykę skłaniania klientów do większej aktywności poprzez uzależnianie od niej kosztu wybranych usług, np. opłaty za prowadzenie rachunku bądź za użytkowanie karty. Analitycy oceniają, iż takie podejścue banków w szczególności dotknie klienta tradycyjnego, który preferuje płatności dokonywane gotówką oraz bezpośredni kontakt z bankiem. Będzie on musiał ponosić wyższe koszta związane z korzystaniem z produktów bankowych w porównaniu z użytkownikiem otwartym na innowacje – a w szczególności na bankowość elektroniczną.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: H.Mikulska / Kredito24   Zdjęcie: T. Freyer / Pixelio.de