Ceny w Polsce – tanio czy drogo?

Wszyscy narzekamy, że w Polsce jest drogo! Sprawdźmy, jak ceny w Polsce szacują się w porównaniu do innych państw.

Gdzie jest najdrożej?

W rankingach wśród najdroższych miast świata najczęściej wymieniane są takie miasta jak Singapur, Paryż, Oslo, Zurych, Sydney, Tokio, Nowy Jork czy Moskwa. Tutaj ceny nieruchomości oraz żywności są najwyższe. To w Singapurze opłaty za wodę i energię, a także koszty transportu oraz ceny ubrań są najwyższe (szacuje się że koszty transportu są trzykrotnie wyższe niż w Nowym Jorku). W Paryżu turyści muszą zostawić fortunę na zwiedzanie, a mieszkańcy na rozrywkę. Opowieści o piwie kosztującym ponad 40 zł potrafią ostudzić entuzjazm niejednego podróżnika.

Polskie miasta praktycznie nie pojawiają się w tego typu zestawieniach. Czy to oznacza, że w Polsce jest tanio? Pomijając ceny nieruchomości, za żywność, usługi fryzjerskie, kosmetyczne, itd. zapłacimy w Polsce mniej niż w wielu innych państwach w Europie i na świecie. W Europie taniej niż w Warszawie jest w Wilnie oraz Pradze. Według raportu sporządzonego przez firmę Pricerunner, najtańszym miastem na świecie jest Bombaj.

W Polsce najdroższe są mieszkaniawarszawa-w polsce najdrozsze sa mieszkania

Okazuje się jednak, że ceny za najem mieszkania są w Polsce astronomiczne w porównaniu do innych państw europejskich. Płacimy dwa razy drożej niż w Niemczech i trzy razy drożej niż w Austrii. Tak wynika z analizy Lion’s Banku. Nad Wisłą za cenę zakupu mieszkania można wynajmować je jedynie przez 15 lat. Jest to o 10 lat krócej niż europejska średnia i dwa razy krócej niż np. w Niemczech. Również czynsze w Polsce są stosunkowo wysokie w porównaniu do wartości nieruchomości.

Małe miasteczko vs. duże miasto

Cena cenie nie równa… W Polsce zauważymy spore różnice w cenach w zależności od tego czy zamieszkamy na wsi, w małym miasteczku, czy dużym mieście. Ta różnica jest najbardziej odczuwalna jeśli chodzi o ceny nieruchomości. Dotyczy to przede wszystkim cen wynajmu, choć różnica w cenach zakupu też jest znaczna. Na przykład, w Radomiu czy Suwałkach za 700 zł możemy wynająć kawalerkę, a w Warszawie tyle zapłacimy za pokój albo miejsce w pokoju, jeśli zdecydujemy się na zamieszkanie w ścisłym centrum. W stolicy bardzo drogie są także wszelkiego rodzaju usługi, np. fryzjerskie, kosmetyczne. Za dobrego fryzjera w Warszawie zapłacimy pięć razy więcej niż za podobną usługę w woj. podlaskim.

Pomimo, że w Warszawie zarobki są o wiele wyższe niż w innych częściach Polski, dla osoby osiągającej średnie zarobki, są stosunkowo wysokie. Załóżmy, że zarabiamy ok. 4 tys. netto. Może wydawać się to sporo. Jednak po opłaceniu mieszkania, żywności oraz innych opłat, prawdopodobnie nie będziemy w stanie zbyt dużo zaoszczędzić. Jeżeli w rodzinie są małe dzieci, sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Aby oboje z rodziców mogli pracować, konieczne będzie wynajęcie opiekunki do dziecka. Wiąże się to z wydatkiem rzędu 1500 – 2000 zł miesięcznie.

Przeprowadziłeś się do dużego miasta i zaskoczyły Cię ceny? Zawsze możesz liczyć na pomoc Kredito24. Nasze chwilówki są najlepsze na rynku, gdyż możesz otrzymać je bez żadnych formalności, a następnie zwrócić na bardzo dogodnych warunkach.

Litwini królują w polskich sklepach

Takie sklepy jak Biedronka, Lidl, Tesco w Suwałkach i Sejnach osiągają największe obroty w całym kraju. Wiąże się to z tym, że nasi sąsiedzi ze wschodniej granicy masowo przyjeżdżają do naszego kraju, aby robić tutaj zakupy. Na Litwie zarobki oraz świadczenia są niższe niż w Polsce, często o wiele niższe, a ceny niestety wyższe. Sytuacja dodatkowo pogorszyła się od stycznia 2015 r. kiedy to na Litwie wprowadzono euro. Litwini przyjeżdżają więc do Polski robić zakupy, gdyż mogą w ten sposób sporo zaoszczędzić. W sobotę rano nie sposób jest wejść do Lidl’a w Suwałkach i cokolwiek kupić, gdyż jest tam bardzo dużo Litwinów, a kolejki sięgają 50 metrów.

Niemcy w sanatoriachniemcy w sanatoriach w polsce-polskie kurorty pelne niemcow

Nie tylko w celach turystycznych Polskę odwiedzają również nasi sąsiedzi z zachodniej granicy. Przyjeżdżają oni masowo do polskich sanatoriów i kurortów. Standard mieszkaniowy, żywieniowy oraz baza zabiegowa w tego typu placówkach są w Polsce na wysokim poziomie, a ceny o wiele niższe niż w Europie Zachodniej. W każdą sobotę z samego tylko Berlina wyjeżdża kilkadziesiąt busów w kierunku polskiego wybrzeża, z pełnym serwisem „od drzwi, do drzwi”, tzn. sprzed domu w Niemczech do Świnoujścia, Kołobrzegu, Darłowa, czy Międzyzdrojów. Przebywając zimą i latem na polskim wybrzeżu, mamy wrażenie, że jesteśmy w Niemczech!

Anglicy na wieczorach kawalerskich

Jeśli wieczór kawalerski, to tylko w Polsce! Od kilku lat do Polski przybywa wielu gości z Wielkiej Brytanii w celu urządzenia imprez takich jak wieczór panieński, wieczór kawalerski, czy innych uroczystości. Polska, a już w szczególności Kraków i Warszawa, należą do najmodniejszych miejsc w Europie, aby stosownie pożegnać się ze statusem singla. To właśnie te kierunki obierają obcokrajowcy, którzy szukają niedrogiej, a przy tym niezapomnianej zabawy.

Jak w końcu jest w Polsce?w polsce zyje sie ciezko-niskie zarobki w polsce

Biorąc jednak pod uwagę stosunkowo niskie zarobki w Polsce, ceny tutaj są zbyt wysokie. Polak, którego zarobki sięgają średniej krajowej, żyje z miesiąca na miesiąc i ciężko jest mu cokolwiek zaoszczędzić. Zazwyczaj może tylko pomarzyć o wykupieniu wakacji za granicą dla całej rodziny.

Co więcej, w Polsce coraz bardziej widoczny jest podział społeczeństwa na dwuklasowy. Zanika klasa średnia i coraz bardziej uwidocznia się klasa niska i wysoka. Duża część społeczeństwa ma problemy, aby wszystko opłacić i przeżyć z miesiąca na miesiąc, a wiele osób pławi się w bogactwie. Jedni zarabiają minimalną krajową, która od stycznia 2015 r. wynosi 1750 zł, a inni osiągają dochody rzędu kilkaset tys. zł miesięcznie.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy w Polsce jest tanio czy drogo, gdyż zależy to w dużej mierze od osiąganych zarobków. Dla osoby, która w Polsce zarabia kilkadziesiąt albo kilkanaście tysięcy zł miesięcznie, ceny w Polsce z pewnością są niskie. Jednak dla osoby, która może liczyć na minimalną krajową, a na dodatek ma na utrzymaniu dzieci, ceny te będą zbyt wysokie.

 

Jeśli masz problemy finansowe, nie otrzymałeś na czas wypłaty albo miałeś nieprzewidziane wydatki, zawsze możesz liczyć na wsparcie Kredito24. Oferujemy również pożyczki dla osób bezrobotnych. Tutaj uzyskasz więcej informacji na ten temat.