Ceny paliw znowu rosną

 

Koniec lipca przyniosł pierwsze od sześciu tygodni podwyżki średnich cen paliw na polskich stacjach benzynowych, jak podaje Gazeta.pl. Zdaniem analityków podwyżka na rynku detalicznym nie powinna być zaskoczeniem, ponieważ na hurtowym, paliwa drożały już od jakiegoś czasu. Skala podwyżki na stacjach benzynowych nie odzwierciedla jednak zmian, które mogą być obserwowane na rynku hurtowym.

Detaliczni sprzedawcy zmniejszyli już swoje marże w celu utrzymania popytu i trzymają je stale na dość niskim poziomie. Nie mogą jednak tak czynić w nieskończoność dlatego już w  sierpniu można się spodziewać podwyżek cen na stacjach. Jak podaje Gazeta.pl wzrost cen będzie rzędu 2-3 grosze na litrze na tydzień. Warto jednak pamiętać o wielu akcjach promocyjnych, dzięki którym można zaoszczędzić nawet do 10 groszy na litrze na przykład płacąc gotówką w wakacyjne weekendy.

Jak wynika z danych statycznych cena paliw w Polsce pod koniec lipca wynosiła średnio: 1 litr Pb95 – 5,66 zł, a za olej napędowy klieci płacili 5,60 zł. Wciagu najbliższych tygodni możemy się spodziewac, ze ceny przekroczą granice 5,70 zł za litr. W najbliższych miesiącach będzie latwo zaobserwowac rowniez zmniejszenie różnic pomiędzy cenami benzyny bezołowiowej a oleju napędowego, gdyz ceny hurtowe zrównały juz.

Zdaniem ekspertów oprócz kilku-kilkunasto groszowych podwyżek należy pamietać o innych czynnikach, które mogą mieć wpływ na hurtowe i detaliczne ceny paliw. Oprócz kryzysu i sytuacji w UE trzeba pamiętać o klęskach żywiołowych, które wywracają rynek do góry nogami, t.j. zbliżający się sezon huraganowy. W takich sytuacjach ewentualne podwyżki cen nie są do przewidzenia a rynek może zareagować w niespodziewany sposób. Ceny mogą wzrosnąć od 5 do 20 groszy za litr jak podaje Gazeta.pl.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: K.Malolepszy, Zdjecie: © Adolf Spiess/PIXELIO