Ceny mieszkań w Polsce straszą

W ciągu ostatniego roku średnie ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 0,22 proc. Rynek mieszkaniowy określany jest jako stabilny. Najdrożej trzeba zapłacić za mieszkania w stolicy, ścisłym centrum większych miast oraz kurortach turystycznych. Ceny mieszkań w Polsce są zbyt wysokie w porównaniu do średnich zarobków. Szacunkowo w Polsce pracujemy ponad 25 lat, aby kupić własne mieszkanie, a nasi sąsiedzi za zachodnią granicą ok. 5 lat.

W stolicy najdrożej

Od wielu lat ceny mieszkań są niezmiennie w Warszawie. Obecnie za 1m2 zapłacimy średnio 7 194 zł. Najbardziej prestiżową dzielnicą, i tym samym najdroższą, pozostaje Śródmieście ze względu na swoje centralne położenie. Tutaj średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego wynoszą ok. 10-11 tys. zł. za 1m2, ale mogą sięgać nawet 14-15 tys. zł. za 1m2 w przypadku mieszkań o podwyższonym standardzie. Natomiast najdroższe oferty na rynku pierwotnym sięgają aż do 20 tys. zł. za 1m2. Poza Śródmieściem drugą najbardziej pożądaną lokalizacją w Warszawie jest dzielnica Mokotów.

Starówki i kurortyrynek we wroclawiu-zabytkowe starowki

Po Warszawie, wśród najdroższych nieruchomości w Polsce plasują się ścisłe centra większych miast oraz kurorty turystyczne. W miastach takich jak Kraków, Wrocław, czy Poznań najdrożej zapłacimy za lokale położone w centrum nieopodal zabytkowych starówek. Ceny takich mieszkań są przeciętnie o 2-3 tys. zł. wyższe za metr kwadratowy. Przykładowo, w Krakowie za komfort życia przy Karmelickiej średnio zapłacimy ok. 8000-9000 zł za m2, ale najwyższe ceny sięgają aż kilkunastu tysięcy. Nieco tańsze są nieruchomości we Wrocławiu. Za możliwość zamieszkania w okolicach pięknego wrocławskiego rynku zapłacimy ok. 7500-8000 zł. za m2.

Do głównych miejsc turystycznych należą w Polsce: Trójmiasto, Hel, Sopot, Ustka, Mielno, Zakopane, Karpacz oraz inne atrakcyjne miejscowości położone nad morzem czy w górach. W nadmorskim Sopocie mieszkania kosztują średnio około 9 tys. zł. za m2, a za metr kwadratowy prestiżowego apartamentu możemy zapłacić nawet 20 tys. zł. W jednej z najpopularniejszych górskich miejscowości, Zakopanem, ceny oscylują w granicach 13-15 tys. zł. za m2. Rekordowe ceny osiągnęły również mieszkania na Półwyspie Helskim. Za przyjemność mieszkania w Juracie, w bliskim sąsiedztwie z Bałtykiem, trzeba średnio zapłacić aż 16 tys. zł. za m2, a za mieszkanie o wyższym standardzie nawet do 35 tys. zł za m2. Ceny te są bardzo zbliżone do cen mieszkań obowiązujących w kurortach państw Europy Zachodniej.

Nowoczesne apartamentowceapartamentowce w stolicy-nowoczesne mieszkania

Polskie miasta zdobi coraz więcej drapaczy chmur i wciąż powstają nowe. Najdroższe apartamenty w Polsce znajdują się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, a ich ceny sięgają nawet do 65 tys. zł. za 1m2. Warszawskie apartamentowce, takie jak Złota 44, budynek znany jako warszawski żagiel, Cosmopolitan na ul. Twardej, Rezydencja Opera położona w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Saskiego, czy wrocławski drapacz chmur Sky Tower liczący 125 metrów to inwestycje, w których apartamenty znajdują się w cenowej czołówce naszego kraju. Żagiel ze Złotej, projektu Daniela Libeskinda – amerykańskiego architekta polskiego pochodzenia, mierzący 192 metry, jest najwyższym wieżowcem o przeznaczeniu wyłącznie mieszkalnym w całej Unii Europejskiej.

Czy warto tyle płacić?

Ceny w apartamentowcach są powalające, lecz chętnych nie brakuje, a w planach są już nowe inwestycje. Mieszkanie w apartamentowcu to przede wszystkim wygoda. Większość z nich to tzw. lokale „pod klucz”, gruntownie wykończone i gotowe do odbioru umożliwiając natychmiastowe zamieszkanie. Jest to niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie dla osób zapracowanych, gdyż ich rola ogranicza się w tym przypadku jedynie do wybrania wzoru wykończenia spośród kilku oferowanych propozycji. Nowoczesne apartamentowce wyposażone są także w basen, siłownię, saunę, spa i wiele innych atrakcji. Gwarantują one swoim mieszkańcom prywatność (w niektórych budynkach można wjechać windą przykładając specjalną kartę tylko na swoje piętro). Widoki roztaczające się na panoramę miasta, które można podziwiać z najwyższych pięter są zaś bezcenne.

kredyt mieszkaniowy-hipoteka mieszkaniowaKogo na to stać?

Przykładowo, za mieszkanie o wielkości 50m2 zapłacimy w apartamentowcu powyżej miliona złotych. W luksusowych drapaczach chmur mieszka finansowa elita naszego kraju. Skąd się biorą polscy milionerzy i kogo stać na taki zakup?

Pierwsza grupa nabywców to osoby zajmujące wysokie stanowiska, m.in. menedżerowie międzynarodowych korporacji, prezesi, właściciele własnych firm, inwestorzy, adwokaci, notariusze, lekarze, itd. Kolejną grupę stanowią przedstawiciele takich zawodów jak aktorzy, piosenkarze, celebryci mający duże wpływy z reklam, czy tez sportowcy, np. piłkarze. Wśród osób nabywających tak drogie mieszkania znajdują się także osoby starsze, które były właścicielami nieruchomości położonych w atrakcyjnych lokalizacjach i sprzedały je za dobre pieniądze, aby kupić sobie wygodne mieszkanie w chronionym apartamentowcu.

Kupno czy wynajem?

Jeśli przeprowadzamy się do dużego miasta, większość naszych zarobków będzie pochłaniało wynajmowanie mieszkania. Wiele osób po 30 roku życia nie chce już dzielić mieszkań czy pokoi jak za czasów studenckich i decydują się na wynajęcie kawalerki, studium bądź niewielkiego mieszkania 2-pokojowego. Takie rozwiązanie ma sens jeśli przeprowadzka jest tymczasowa, albo jeśli nie jesteśmy jeszcze pewni swojej przyszłości. Osoba, która rozpoczyna nową pracę w nowym mieście musi najpierw dać sobie czas na aklimatyzację i sprawdzić czy jest to jej miejsce na ziemi. W przypadku osób, które mają stałą pracę czy też przeprowadzają się do danego miejsca na wiele lat, gdyż np. rozpoczynają tam studia, najlepszą inwestycją jest zakupienie własnego mieszkania.

Wynajmowanie mieszkania to nic innego jak wyrzucanie pieniędzy w błoto. Płacimy horrendalne ceny za wynajem, a po kilku latach zostajemy z niczym.

Drugą często spotykaną praktyką wśród młodych ludzi jest zaciągnięcie kredytu, wynajęcie komuś mieszkania, a następnie wyjazd za granicę, aby więcej zarobić. Niektórym w ten sposób udaje się spłacić mieszkanie po 2-3 latach.

Natomiast, o wiele taniej zapłacimy za mieszkanie na rynku wtórnym. Czasami warto dać szansę mieszkaniu, które może pozornie wydawać się mało atrakcyjne. Lokalizacji nie zmienimy, ale wystrój wnętrza jak najbardziej. W tej kwestii możesz polegać na Kredito24. Tutaj możesz sprawdzić naszą wyjątkową ofertę kredytu na remont mieszkania. Kredito24 oferuje pożyczki idealne dla osób, które chcą uniknąć skomplikowanych procedur i jednocześnie pożyczyć pieniądze na bardzo atrakcyjnych warunkach. Sprawdź naszą ofertę i nie odkładaj na dłużej marzeń o własnych czterech kątach!

 

Jeśli zdarzy ci się niepowtarzalna okazja zakupu mieszkania, nie wahaj się i spełnij swoje marzenia! Jeśli mieszkanie będzie wymagało remontu, możesz zakupić materiały i wyremontować je samodzielnie albo za pomocą rodziny i przyjaciół. Bądź też powierzyć remont fachowcy.