Bitcoin – co to jest i jak działa

portfel-bitcoin-pieniądze-waluta-pożyczkaMyślisz, że świat nowinek nie jest Ci obcy? Że jesteś na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w świecie finansów, ekonomii? Wielu ludzi, uważnie śledzących informacje, nigdy nie słyszało o czymśco dopiero na polskim rynku raczkuje, i co ma szansę zrewolucjonizować rynek walutowy. A Ty, wiesz, czym jest bitcoin?

Kryptowaluta podbija świat

Bitcoin jest tym samym co polski złoty, euro czy funt – walutą. Z tą różnicą, że jest to waluta, a w zasadzie kryptowaluta w pełni wirtualna. Została stworzona w 2008 roku przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto i z powodzeniem podbija świat. Postrzegana jest jako pieniądz wolnego świata, którego zastosowanie nie zna granic geograficznych, bankomatów, czy skórzanych portfeli. Coraz częściej mówi się o bitcoinowej rewolucji; wielu ekspertów uważa, że bitcoiny zupełnie zmienią nasze życie, sprawią, że wszelkie transakcje finansowe będą dziecinnie proste i że będziemy mogli zapomnieć o problemach związanych z przewalutowaniem. Unikając przy tym udziału osób trzecich – przelewy, płatności mogą być realizowane bezpośrednio między dwoma użytkownikami, z pominięciem banków. Co więcej, ponieważ wielkość emisji bitcoinów jest ograniczona, są one odporne na inflację. Z drugiej jednak strony, z systemem tym wiąże się szereg zagrożeń. Z uwagi na fakt, że waluta nie jest emitowana przez bank centralny, nie ma nad nią praktycznie żadnej kontroli. Może więc ułatwić dokonywanie wszelkiego rodzaju nielegalnych transakcji, wspierając tym samym handel zakazanymi towarami i pranie brudnych pieniędzy.

Jak to działa?

Pierwszy krok to zainstalowanie na urządzeniu wirtualnego portfela. Zostanie wtedy wygenerowany indywidualny adres, który będzie służył jako unikalny podpis, weryfikujący użytkownika. Następnie, w aplikacji widnieje zakładka, która pozwala sprawdzić stan konta. Co ciekawe – kont w portfelu można mieć kilka, zakłada się je w kilka sekund, bez zbędnych formalności. Dzięki temu, mamy łatwą kontrolę nad przepływami bitcoinów. Jeśli chcemy od kogoś odebrać przelew, wystarczy skopiować i przesłać numer konta. Nie ma zresztą nic prostszego, niż przelew środków – do tego służy kolejna zakładka. Zajmuje to jedynie chwilę – bitcoin-pieniądze-waluta-portfel-pożyczkawystarczy wpisać numer konta odbiorcy, wymaganą kwotę i zakliknąć wysyłkę. Przelew niestety nie jest darmowy, ale to jedynie kilka groszy. A właściwie bitcoinów. Wszystkie transakcje są odpowiednio szyfrowane, dodatkowo można zabezpieczyć portfel hasłem tak, by nikt niepowołany nie miał dostępu do aplikacji. Pierwsze bitcoiny można najzwyczajniej w świecie kupić za namacalne pieniądze w dowolnej walucie. Można je także wygrać – bitcoin udostępnia specjalne portale, na których za rejestrację, a także za aktywność dostaje się kilka jednostek kryptowaluty. Wykorzystać je można na płatności internetowe, niektórzy uważają, że można dużo zarobić na handlu wirtualnymi monetami, czasem jednak tracąc na wahaniach kursów. Robienie przelewów międzynarodowych wydaje się być tanią i mniej czasochłonną alternatywą dla tradycyjnych transakcji bankowych. Wszystko ułatwia fakt, że aplikację portfela można ściągnąć na dowolne urządzenie mobilne.

Jak i na ile w Polsce przyjmą się bitcoiny – trudno przewidzieć. Na razie coraz częściej się o nich mówi, coraz więcej ludzi chce zrozumieć, jak dokładnie działa ten wirtualny system kryptowaluty. Na razie jednak polskie złotówki pozostają głównym środkiem płatniczym. Czasem wprawdzie każdy z nas cierpi na jego brak, wtedy jednak można swobodnie skorzystać z oferty tanich i szybkich pożyczek. Kredito24 działa wprawdzie online, ale zapewnia prawdziwe pieniądze do wydania. Również offline.