Biometryczna bankowość

Czy już wkrótce będziemy mogli poczuć się jak bohaterowie filmów science-fiction? Wszczepiania elektronicznych chipów być może chwilowo unikniemy, jednak technologie biometryczne coraz częściej wkraczają w codzienne życie. Jak informuje portal wyborcza.biz, już wkrótce w sieci placówek Banku BPH identyfikacja klienta będzie polegała wyłącznie na podstawie unikalnego układu naczyń krwionośnych palca.

Biometria, czyli technika dokonywania pomiarów organizmów żywych, pozwala na sprawdzenie tożsamości człowieka za pomocą wyjątkowych w swoim rodzaju cech, takich jak np. głos, kształt ucha, tęczówka, siatkówka ok. czy nawet kształt linii zgięcia wnętrza dłoni. Technologię biometryczną tę zamierza wykorzystać Bank BPH, aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług bankowych oraz zredukować szansę oszustwa finansowego..

Dotychczasowa identyfikacja klienta opiera się głównie na okazaniu pracownikowi banku dowodu osobistego, jednak nie jest idealna – trwa długo i zawsze istnieje ryzyko podszycia się przez obcą osobę pod klienta banku. Już wkrótce weryfikacja klienta będzie dużo prostsza i szybsza. Do upewnienia pracownika banku o naszej tożsamości wystarczy jedynie przyłożenie jednego z palców do czytnika. Zeskanowany uprzednio „obraz” indywidualnego układu naczyń krwionośnych palca jest praktycznie niemożliwy do podrobienia. Jak tłumaczy wiceprezes banku Krzysztof Nowaczewski, technologia bazuje również na przepływie krwi, a więc niemożliwe będzie wykorzystanie przez bandytów odciętego palca.

Co ciekawe, technologia ta jest już obecna w Polsce – pierwszy bankomat korzystający z biometrii pojawił się kilka lat temu w Sanoku. Bank BPH jest jednak prekursorem we wprowadzaniu biometrycznych czytników, do tej pory żaden bank w Europie nie zdecydował się na wdrożenie ich na tak dużą skalę. Jednak z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że w Polsce biometryczne maszyny staną się równie popularnie jak w Japoni, gdzie z technologii tej na co dzień korzysta prawie 44 mln ludzi. Polacy chętnie akceptują nowinki, i według badań widzą wiele zalet takiego rozwiązania – m.in. bezpieczeństwo, brak potrzeby pamiętania o dokumentach oraz kodach PIN.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: Bartosz Kosiński, Zdjęcie: schufa.de