Bezpieczeństwo transakcji – PayPal

Dzisiejszy świat to świat, w którym pierwsze skrzypce odgrywa digitalizacja i demokratyzacja dostępu do sieci. Badania sprzed kilku miesięcy pokazują, że w 2014 roku aż 9,2mln Polaków miało dostęp do stałego łącza internetowego, co odpowiada 22,7% penetracji rynku. Jest to wartość, która wprawdzie pozostaje poniżej średniej europejskiej (30,88%), jednak należy ją postrzegać jako dowód na wszechobecność Internetu. W takim środowisku biznes zmuszony był do dostosowania swoich strategii i stylu zarządzania do stale zmieniających się warunków. Firmy musiały nauczyć się funkcjonować równolegle w dwóch rzeczywistościach – tej realnej i tej wirtualnej.

Również sklepy musiały przyjąć taki sposób działania za codzienność – otwarcie sklepu internetowego równolegle z tym w realnej rzeczywistości dla dużych marek stało się czymś normalnym. To naturalne więc, że pojawia się coraz więcej różnych sposobów na finalizację transakcji i dokonanie płatności przez Internet. Jedną z nich jest PayPal. To system, który pośredniczy w transferze pieniędzy między klientem a sprzedawcą. Wystarczy założyć konto, sparować je z rachunkiem bankowym i można działać – dokonywać bezpiecznych zakupów na całym świecie.

PayPal – międzynarodowy system i standardy

Zawsze wtedy, gdy udostępniamy nasze dane gdzieś na zewnątrz (czy to rejestrując się w PayPal, czy przez PayU), powinniśmy postawić sobie pytanie co dzieje się dalej z naszym numerem karty kredytowej czy hasłem do internetowej bankowości. Dokonując każdej transakcji musimy pamiętać o podstawowych zasadach – pod żadnym pozorem nie podawać informacji o koncie bezpośrednio na stronie sklepu. Przy logowaniu się do banku trzeba natomiast koniecznie sprawdzić, czy wchodzimy do systemu przez bezpieczny protokół SSL (https w adresie strony). W przypadku bezpieczeństwo PayPal jest to o tyle ważne, że to bezpośrednio w systemie wprowadzamy te dane. Tutaj jednak w zasadzie nie mamy się czym martwić – właściciele systemu kładą szczególny nacisk na kwestie PayPal - międzynarodowy system i standardybezpieczeństwa. Cały system oparty jest o solidne systemy i serwery informatyczne, które gromadzą i przechowują nasze dane. Co więcej, nad bezpieczeństwem stale pracuje cała rzesza specjalistów, którzy dwadzieścia cztery godziny na dobę monitorują wszystkie transakcje przechodzące przez platformę.

Zachowajmy ostrożność

Bezpieczeństwo zapewnione jest również w drugą stronę. Płacąc z PayPal mamy gwarancję zwrotu pieniędzy, jeśli przesyłka dojdzie do nas uszkodzona, bądź też otrzymamy produkt, który jest niezgodny z zamówieniem. Po zgłoszeniu sprawy na stronie usługodawcy i rozpatrzeniu przez niego naszego roszczenia, mamy szansę odzyskać pieniądze, które wyrzuciliśmy w błoto. Oczywiście, nie zwalnia nas to z obowiązku wybierania zaufanych i renomowanych sklepów. W sieci można znaleźć wiele opinii, które w negatywnym świetle przedstawiają PayPal i jego gwarancję zwrotu środków. Wina nie leży jednak tylko i wyłącznie po stronie systemu. Jeśli zamawiamy produkty ze sklepów, których polityka dostaw i uczciwość pozostawiają wiele do życzenia, niestety, sami dużo ryzykujemy. PayPal, choć robi wszystko, by pomóc realizować bezpieczne płatności, nie może brać na siebie odpowiedzialności za nasze nieprzemyślane decyzje.

Płatności internetowe i mobilne bez wątpienia będą się rozwijać i przypuszczalnie niedługo będziemy musieli nauczyć się kolejnych, rewolucyjnych systemów, czy zrozumieć ulepszenia już istniejących. Jednak tym, co pozostanie priorytetem, zarówno dla uczciwych usługodawców jak i klientów, z pewnością będzie nadal bezpieczeństwo. Warto wczytywać się dokładnie w regulaminy i sprawdzać uczciwość firm, zanim gdziekolwiek podamy nasze dane wrażliwe.