Banki swoją nieuczciwość przypłacą wysoką karą

Duże, międznarodowe banki takie jak Citigroup, czy Deutsche Bank zostały ukarane milionowymi karami za zmowę oraz manipulację stopami procentowymi. Kara będzie nałożona na osiem banków, wśród których znajdują się zarówno europejskie, jak i amerykańskie instytucje finansowe. Komisja Europejska optuje za nałożeniem łącznej kary w wysokości 1,7 miliarda euro.

Wśród ukaranych banków znalazły się m.in. Deutsche Bank, Citigroup oraz Royal Bank of Scotland. Wspomniane instytucje finansowe brały udział w niezgodnych z obowiązującym prawem zmowach, które wpływały na manipulację indeksów LIBOR i EURIBOR- są to bardzo istotne wskaźniki stóp procentowych na rynku finansowym.

Podkreśla się, że cztery z ukaranych banków uczestniczyło w zmowie dotyczącej rynku europejskiego, z kolei sześć banków podjęło porozumienie w sprawie stóp przy kredytach udzielanych w japońskich jednach. Jednocześnie kara, którą obarczono dwa z ośmiu banków, została zmniejszona o 10 proc. za porozumieniem stron.

Jak donosi portal serwisy.gazetaprawna.pl , przez nałożenie tak wysokich kar finansowych, Komisja Europejska chce pokazać stanowcze stanowisko wobec manipulacji na rynku walutowym, zwracając uwagę na fakt, iż wspomniane instytucje powinny stanowić dla siebie konkurencję. W toku znajdują się kolejne sprawy dotyczące zmowy pomiędzy bankami, co może zwiastować nałożenie kolejnych kar na instytucje finansowe.

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24   Zdjęcie: Bernd Kasper/ Pixelio.de