Banki niechętnie przekazują sprawy klientów do windykacji?

Choć bankom zależy na zachowaniu wiarygodnego i życzliwego klientom wizerunku, tylko w tym roku wystawiły na sprzedaż wierzytelności hipoteczne o wartości 210 mln zł. Jednocześnie firmy windykacyjne podkreślają, że takich spraw będzie wkrótce więcej. W porównianiu z rokiem poprzednim, podaż na rynku wierzytelności hipotecznych wzrosła o 17 proc.

 

 

Portal serwisy.gazetaprawna.pl donosi, iż wzrost podaży dotyczy zarówno wierzytelności przekazywanych przez banki do firm zewnętrznych, jak również z tych wystawianych na sprzedaż. Tylko spółka Casus Finance twierdzi, że pozyskała długi w wysokości 110 mln zł. Co ciekawe, dane szacunkowe mówią o tym, że podaż z tytułu wierzytelności hipotecznych może w skali roku wynieśc nawet do 0,7 mld zł.

 

Choć banki upatrują na tym polu potencjał, to jednak zwraca się przede wszystkim uwagę na fakt, iż najczęściej za zabezpieczenie służy mieszkanie lub dom. Zatem egzekucja takiego długu polegałaby na eksmisji właścicieli nieruchomości, a co za tym idzie- zepsułoby to wizerunek banków, jak instytucji prospołecznych i godnych zaufania.

 

Kolejnym problemem jest oszacowanie wartości wierzytelności, ponieważ banki mogą oczekiwać zbyt wysokiego zysku. Jednocześnie firma Casus Finance zauważa, że tego typu sprawy powinny być rozpatrywane z osobna w sposób spersonalizowany. Windykatorzy zaznaczają też, że cena powinna uwzględniać koszt odzyskania długu.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24  Zdjęcie: Petra Bork / Pixelio.de