Bank Światowy: Polska gospodarka w lepszej kondycji

Z cyklicznego raportu Banku Światowego „EU11” wynika, że Sytuacja gospodarcza w 11 nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej powoli się stabilizuje, a polska gospodarka odbija się od dna. Sytuacja naszej gospodarki jest uzależniona natomiast od ożywienia gospodarczego w strefie euro – podaje portal www.ekonomia.rp.pl. Ekonomiści oczekiwali, iż gospodarka strefy euro przyśpieszy w drugiej połowie 2012 roku. W chwili obecnej mają natomiast nadzieję na poprawę sytuacji w połowie bieżącego roku.

 

 Ewa Korczyc, ekonomistka Banku Światowego dla Polski dodaje: widać oznaki, że w zachodnich krajach gospodarka zaczyna ruszać z miejsca. —Prezydent Francji, Francois Hollande ogłosił koniec recesji, gospodarka niemiecka jest w lepszej kondycji, kolejny miesiąc z rzędu rośnie produkcja przemysłowa w strefie euro.

 

Według innego raportu banku Światowego, tegoroczny globalny PKB zwiększy się nie o przewidywane wczesniej 2,4, ale o 2,2 proc. jak zakładano w styczniu 2013. Za główny powód podawane jest odbicie w strefie euro oraz spowolnienie w Chinach. Specjaliści dodają: Na tle regionu Polska cały czas radzi sobie dobrze. Przy tym nie mamy wpływu na czynniki powodujące spowolnienie. W poprzednich latach rozwój napędzały inwestycje powiązane z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

 

Wzrostowi polskiego PKB mogą pomóc między innymi reformy strukturalne. W chwili obecnej udało się podwyższyć wiek emerytalny, ograniczyć przywileje służb mundurowych, ale KRUS i podatki rolników pozostają nieuregulowane. Wydłużenie urlopów rodzicielskich jest kosztowne, a doświadczenia międzynarodowe wskazują, że we wspieraniu dzietności, skuteczniejsza jest polityka ułatwiająca matkom powrót do pracy- podsumowuje Ewa Korczyc.

Interesuje Cie pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24   Zdjęcie: RKB Altmann / Pixelio.de