6 złych nawyków finansowych

6-złych-nawyków-finansowychOsoby, które mają dzieci lub zamierzają mieć potomstwo, powinny zdawać sobie sprawę z tego, iż dzieci chętnie obserwują i kopiuja nawyki zarządzania finansami osobistymi przez rodziców. Warto więc stanowić pozytywny przykład, który pozwoli dziecku w przyszłości uniknąć niepotrzebnych problemów. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, dlatego warto zadbać dobrze o własne finanse, by one  w przyszłości również potrafiły o nie odpowiednio się zatroszczyć. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek.

Rozmawiaj z dzieckiem

W niektórych domach rodzice w ogóle nie poruszają tematu pieniędzy i codziennych wydatków ponoszonych w ciągu miesiąca. Nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy, by nasze dziecko było w przyszłości przedsiębiorcze i przewidujące. Dla niektórych może to być temat tabu,a  przecież warto rozmawiać o oszczędzaniu środków pieniężnych, ich prawidłowym lokowaniu, czy wydawaniu. Jednocześnie dzięki temu, że dziecko dostrzega rodziców rozmawiających ze sobą na temat finansów domowych, samo nie będzie w przyszłości unikać tego tematu. Z przyszłą żona lub mężem chętnie będzie szukać rozwiązań, które pomogą zoptymalizować finansem osobiste.

Unikaj kłótni o pieniądze

Choć temat pieniędzy dla wielu jest niezwykle drażliwy, warto pamiętać o dawaniu dobrego przykładu dziecku. Rodzice, którzy nieustannie prowadzą batalie o pieniądze i ponosze wydatki, czy też podział wydatków, nie będą dobrym wzorcem, który mógłby być naśladowany kiedyś przez dziecko. Warto więc podejść do tematu spokojnie, dyskutując nad wszelkimi rozwiązaniami, które pozwolą na sprawiedliwy podział ponoszonych wydatków, a jednocześnie pozwolą na oszczędzenie części gotówki.

Oszczędność to nawyk

Niezwykle ważne jest, by od początku uczyć dziecko oszczędzania. Kiedyś dzieci w szkołach miały okazję trzymać pieniądze na książeczce SKO. W dzisiejszych czasach jest to równie proste. Nawet niewielkie nominały składowane w skarbonce mogą się okazać pomocne i pomóc w nawet małych, kryzysowych wydatkach. Oszczędzanie jest bardzo ważne choćby z tego względu, iż analitycy rynkowi informują o znacznym pomniejszeniu wartości świadczeń emerytalnych, przez co wybawieniem mogą się okazać właśnie regularnie odkładane oszczśędności.

Unikaj zadłużenia

Jak pokazują badania, wiele osób zaciąga kredyty i pożyczki na spłatę poprzednich zobowiązań. Jest to bardzo niekorzystny trend, który już wiele osób wpędził w tak zwaną pętlę zadłużenia. Jeżeli nie chcesz, by Twoje dziecko w przyszłości borykało się z niespłaconymi długami, na swoim przykładzie ucz je, że zobowiązania zaciąga się z głową w sprawdzonych instytucjach bankowych i pozabankowych. Pożyczaj tylko wtedy, jeżeli masz pewność, że będziesz w stanie uregulować należność. W innym wypadku kredyt może się okazać dopiero początkiem Twoich problemów finansowych.

Kłamstwo nie popłaca

Nie można zapominać o tym, iż wszelkie kłamstwa dotyczące finansów bardzo łatwo i szybko mogą ujrzeć światło dzienne. Dlatego tak cenna jest szczerość w związku, dzięki której małżonkowie mają świadomość ponoszonych przez siebie wydatków na codzień. Dzięki Dobremu przykładowi dawanemu na co dzień, dziecko w przyszłości z powodzeniem będzie budować swoje relacje z partnerem w oparciu o doświadczenie rodziców.

Autor. Irena Kaczmarek