Unijny budżet dla Polski

Polska będzie w dalszym ciągu otrzymywała miliardowe dotacje z Uni Europejskiej. Według entuzjastów to bardzo dobra wiadomość, sceptycy natomiast zadają pytanie o kształt Unii po wygaśnięciu nowego budżetu. Polska ma w chwili obecnej do dyspozycji więcej środków niz w czasie realizacji planu Marshalla – twierdzi Janusz Lewandowski, komisaz ds budżetu i planowania finansowego (cytowany przez portal www.forbes.pl). Stoimy więc przed historyczną szansą, która w zamierzeniu trwać będzie przez najbliższe siedem lat.

Warto natomiast dodać, iż nasza hossa w kolejce po unijne pieniądze nie będzie trwała wiecznie – Niemcy wraz z Wielką Brytanią doprowadzili do obcięcia budżetu Unii o 40 mld euro (taka też kwota bezzwrotnej pomocy powędrowała do Grecji). Kwoty przeznaczane na fundusze stablizacyjne strefy euro są znacznie większe niż wieloletni budżet całej Unii. W ramach tzw solidarnoci finansowej zmobilizowanej dotychczas na walkę z kryzysem wydaje się około 30 procent rocznego PKB całej UE.

Jak podają specjaliści, należy skupić się na jak najlepszym wydawaniu pieniędzy z unijnego budżetu – taka okazja może się już bowiem nie powtórzyć.  Nie powinno stanowić to znaczącego problemu. Przy obciętym budżecie na Wspólną Politykę Rolną, Polska otrzyma większe kwoty na ten cel i dopłaty obszarowe powinny pod koniec okresu budżetowego osiągnąć poziom średniej unijnej. Nieco gorzej wyglądać będzie sytuacja w sektorze naukowym, ale tu również kwoty dla Polski wzrosną. Wzrost konkurencyjności to jedyny dział wieloletniego budżetu, który rośnie w skali całej Unii z 91 do 125 mld euro. Warto dodać, iż w przypadku polityki spójności Polska będzie mogła zagospodarować aż 23 proc. wszystkich funduszy unijnych.

Autor: H. Mikulska / Kredito24        Zdjęcie: Lupo / Pixelio.de