Wyniki prognozy Komisji Europejskiej

Komisja Europejska przedstawiła najnowszy raport dotyczący prognozy PKB dla Polski – wzrośnie on o 1,2 procent w bieżącym roku oraz o 2,2 procent. Komisja podała również, że PKB całej Unii Europejskiej wzrośnie w tym roku o 0,1 procenta a strefu euro spadnie o 0,3 procent.

Analitycy przewidują, że bieżący rok będzie trudny dla naszego kraju. Umiarkowane ozywienie ma nastąpić dopiero w roku przyszłym – za główne przyczyny Komisja wskazuje słaby popyt wewnętrzny orz nienajlepsze rokowania względem głównych partnerów handlowych.

Inflacja ma wynieść w 2013 roku 1,8%. Stopa bezrobocia ukształtuje się na poziomie 10,8% a w nachodzącycm 2014 roku na poziomie 10,9%. Deficyt polskiego sektora finansów publicznych w tym roku ma wynieść 3,4 proc. PKB, a w 2014 r. – 3,3 proc. PKB – przewiduje KE. Zgodnie z nałożoną na Polskę w 2009 r. procedurą nadmiernego deficytu, Polska powinna zbić ubiegłoroczny deficyt do dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB. Komisja zapowiedziała także, że swoją rekomendację ws. ewentualnego zniesienia procedury wobec Polski i innych krajów wyda po prognozach zimowych i potwierdzeniu przez Eurostat danych za 2012 r. nadesłanych przez rządy. Ma to nastąpić na wiosnę. W tej decyzji KE ma uwzględnić koszty reformy emerytalnej, co może oznaczać, że zaakceptuje nieco wyższy niż 3-proc. deficyt.

Zdaniem specjalistów,  unijny PKB po spadkach będzie stopniowo wzrastał.  Można się spodziewać, że obecne osłabienie aktywności gospodarczej doprowadzi do wzrostu bezrobocia w tym roku do 11,1 proc. w UE i 12,2 proc. w strefie euro- Twierdzą analitycy KE.

Według prognoz recesja najbardziej dotknie Grecję (jej PKB spadnie o 4,4 proc. w tym roku i wzrośnie 0,6 proc. w 2014 r.). Największy wzrost mają zaś odnotować: Łotwa, Litwa oraz Estonia (3,0 proc. PKB w 2013 r. i 4,0 w 2014 r.). Wyniki opublikował portal www.forbes.pl

Autor: H. Mikulska /Kredito24    Zdjęcie: Lupo / Pixelio.de