Rozsądne wydawanie pieniędzy

Gospodarowanie domowym budżetem oraz codzienne podejmowanie decyzji finansowych  są wyzwaniami, przed którymi jesteśmy codziennie stawiani. Zakupy są pewnego rodzaju sztuką zachowania zimnej krwi oraz zdrowego rozsądku w obliczu gorących – jak by się mogło wydawać – promocji.  Jednakże przestrzegając kilku prostych zasad możemy nie tylko oszczędzić, ale także ustrzec się przed pułapkami, które na klientów zastawiają sprzedawcy. To głównie osoby starsze padają ofiarami nieuczciwych sprzedawców – podaje portal www.polskatimes.pl .

Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie zimnej krwi oraz zdrowego rozsądku podczas codziennych sprawunków jest sporządzenie listy zakupów – dzięki niej kupimy dokładnie to, co jest nam w danej chwili niezbędne. Ten sposób pozwoli też na wydanie takiej liczby gotówki, jaką zaplanowaliśmy na dane zakupy.

Podczas zakupów o większej wartości powinniśmy zwracać bacznie uwagę na tricki nieuczciwych sprzedawców. Głównie firmy zajmujące się sprzedażą bezpośrednią (czyli te, które nie oferują swoich produktów w tradycyjnych sklepach a docierają do klienta na przykład podczas zorganizowanych spotkań sprzedażowych). Warto pamiętać, iż firmy te podczas swoich prezentacji wykorzystują strategie sprzedażowe, dzięki którym łatwiej jest nakłonić klienta do zakupu (między innymi dzięki graniu na emocjach klientów w celu sprzedaży jak największej liczny produktów).

Dopiero w momencie powrotu do domu z niepotrzebnym – jak się okazało – produktem, przychodzi chwila refleksji oraz otrzeźwienia. Dlaczego więc decydujemy się na takie zakupy? Najczęściej powodem jest poddanie się chwili, nastrojowi, atmosferze sztucznie wytworzonej przez fachowców. Lekarstwem na to może stać się przede wszystkim przemyślenie na chłodno zakupu (przed jego dokonaniem), prośba o ulotkę czy wizytówkę oraz sprawdzenie na spokojnie, czy dany zakup rzeczywiście się opłaca.

Autor: H.Mikulska / Kredito24    Zdjęcie:  B.Thorn / Kredito24