Osłabienie złotówki

W dniu dzisiejszym nastąpiło dość znaczne osłabienie polskiej złotówki – donosi portal www.money.pl. Zdaniem analityków, sytuacja ta jest między innymi skutkiem realizacji zysków i oczekiwań na wtorkowy odczyt polskiego PKB za ubiegły rok. Euro w dniu dzisiejszym w okolicach godz. 15 kosztowało 4,19 zł, dolar amerykański 3,11 a frank szwajcarski 3,35 zł. W porównaniu do stanu kursu walut z dzisiejszego poranka, nastąpił wzrost odpowiednio z 4,17 zł, 3,10 zł oraz z 3,34 zł.

Wg analityków, polska złotówka znajduje się pod silną presją sprzedających, co odbija się natomiast na notowaniach krajowej waluty w stosunku do najważniejszych walut świata. Wpływ na taką sytuację może mieć rozczarowanie inwestorów sposodowane między innymi przez słabe dane dotyczące sprzedaży detalicznej z zeszłego tygodnia. Dodają równocześnie, iż lekka realizacja zysków, jaką można obserwować na większości europejskich rynków również miała wpływ na wahania na rynku walut.

Na wtorek oczekiwana jest publikacja szacunkowych danych dotyczących polskiego Produktu Krajowego Brutto za ubiegły rok. Fakt ten także nie zachęca do zakupu polskiej waluty. Jeszcze pod koniec minionego roku oczekiwano, iż wzrost gospodarczy przekroczy 2 procent. Jednakże z powodu bardzo słabych danych dotyczących między innymi produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej konsensus rynkowy kształtuje się znacznie poniżej tego poziomu. Szacunkowe dane pokazują, iż w minionym roku gospodarka rosła w tempie 2 procent, natomiast wyhamowała do 1,3 procent. Tym samym wzrosła presja wywierana na Radę Polityki Pieniężnej by obciąć stopy procentowe na marcowym posiedzeniu. Jak mówią specjaliści, obniżka stóp procentowych w lutym o 25 została już przesądzona. Wstępne dane dotyczące szacunkowego zrostu PKB za rok 2012 zostaną podane przez GUS we wtorek, 29 stycznia.

Autor: H.Mikulska / Kredito24   Zdjęcie: Günter Rehfeld  / pixelio.de